GÜZELLİĞİN MATEMATİKSEL DEĞERLERİ

GÜZELLİĞİN MATEMATİKSEL DEĞERLERİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Mayıs 2015
GÜZELLİĞİN MATEMATİKSEL DEĞERLERİ
Güzellik kavramı yıllarca, birçok sanatçı ve bilim adamının ilgisini çekmiş, sonucunda yapılan araştırmalardaysa, tabiattaki güzellik kavramını yaratan ‘altın oran' ortaya çıkmış. Yaratılan tüm canlılarda var olan, kabaca 3/2 diyebileceğimiz bu orantı sadece insanlarda değil, güzel bulduğumuz her yerde ve her şeyde mevcut. Superplast Estetik Merkezi kurucu ortağı Op.Dr. Coşkun L.Taşçı'yla, araştırmaların ortaya çıkardığı bu değerleri konuştuk.

Örneğin alın, burun ve çenenin birbirine oranları, bunların birbiriyle ve yüz hatlarıyla yaptıkları açılar, gözlerin ve kaşların konumu ve onların yatay düzlemle olan açıları gibi birçok ölçülebilir değer belirlenmiş. Yine araştırmalarla, güzel bir yüz için bu ölçümlerin değerinin ırktan ırka değişmediği sonucuna varılmış. Yani buna göre Japonya'da güzel sayılan bir kişinin orantıları ile Finlandiya ya da Jamaika'da güzel sayılan kişilerin orantıları çok benzer özellikler gösteriyor.

Orantılı şekillendirme için ne öneriyor?


‘Güzellik evrenseldir ve bunun matematiksel değerleri vardır.' söylemini Op.Dr. Coşkun L.Taşçı şöyle açıklıyor; “Biz plastik cerrahlar gerçekleştirdiğimiz ameliyatlarda bu prensibi temel alarak planlamalar yaparız. Vakaların %85'inde eğer özel bir duygusal problem yoksa ve istekleri gerçekçiyse, hastanın istekleriyle bizim planlamalarımız örtüşür. Son yıllarda kullanmaya başladığımız '3 boyutlu simülasyon' sistemi bu planlamaların kişiye özel bire bir olarak anında yapılıp değerlendirilmesini sağlıyor.

Kilo vereyim ama yüzüm incelmesin diyorsanız lazer lipoliz


‘Bazen güzel hastalarımız zayıflamak için kilo verdiklerinde özellikle yüzde daha yaşlı, sarkık ve çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu grup hastalarımıza eğer diyet yaparak zayıflamak istiyorlarsa bu tür sonuçlar ortaya çıkabileceğini fotoğraflarla anlatmaya çalışıyoruz. Bu özelliklere sahip olan hanımlara temel önerimiz vücudun orantılı olarak şekillendirilmesi. Bunu için ‘lazer lipoliz' en uygun tedavi seçeneklerden biri. Tabii ki bu işlemin yanı sıra bazı hastalarda iyi planlanmış bir diyet programı da iyi sonuçlar verebiliyor. Ancak '2 kilo verdim ama sadece yüzümden' diyorsanız ve 10-15 kilo vermeyi düşünüyorsanız diyet işini tekrar bir düşünmenizi öneririm. Çünkü yüzünüzde çok işe yarayan bu yağ dokusunun kaybını yerine koymak sanıldığı kadar kolay bir iş değil ve yüzyıllardır yüzde çıkık ve dolgun elmacık kemikleri değişmeyen bir güzellik kriteri.” diyor. 

Herkesin kilo verme ve forma girme telaşında olduğu bahar aylarında, bu bilgileri akılda tutmakta fayda var.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.