İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ DÖNEM: KESİSİZ VE DİKİŞSİZ İMPLANT

Diş Hekimi Dr. Murat İnce, dikişsiz ve kesisiz yapılabilen implant tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Eylül 2021
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ DÖNEM: KESİSİZ VE DİKİŞSİZ İMPLANT

İmplant tedavisinin artık günümüz teknolojisinde, daha konforu yapılabildiğine dikkat çeken Diş Hekimi Dr. Murat İnce, dikişsiz ve kesisiz yapılabilen implant tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.İmplant en basit şekliyle çeşitli nedenlerle diş kaybı olan hastaların çene kemiklerine yerleştirilen vidalar olarak ifade edilebilir. Genellikle sağlamlığı nedeniyle titanyumdan üretilen ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan vidaların üzerine diş görünümündeki protezler yerleştirilerek gerçekleştirilen tedaviye implant tedavisi denilir.Pek çok hastanın, ihtiyaç duymasına rağmen implant tedavisi yaptırmamasını en önemli nedenleri arasında implant tedavisi sırasında kesi açılması ve dikiş atılması yer alır. Ağız içerisinde kesi ve dikiş işlemlerinin yapılacak olması implant tedavisinin acılı ve korkutucu bir işlem olarak değerlendirilmesine neden olabilir.

Diş hekimliği alanında yaşanan teknolojik ilerlemeler sonucunda artık klasik implant tedavisinde kullanılan kesiler ve dikişler olmadan da uygulama yapılabilmektedir. Dikişsiz lazerle implant tedavisi Flapless Surgery olarak da bilinmekte olup hastaların iyileşme sürecindeki konforunun artmasında önemli rol oynamaktadır.

Dikişsiz Lazerle İmplant Tedavisi
Dikişsiz lazerle implant tedavisi planlamasına tomografiyle hastanın ağız ve diş ölçümleri alınarak başlanır. Alınan ölçümlerle kemiklerin ve yumuşak dokuların 3 boyutlu görünümünün dijital ortama aktarımı gerçekleştirilir. Dişsiz bölgeye ya da bölgelere koyulacak olan implantlar bilgisayar ortamında dijital olarak ideal yerlerine yerleştirilirler. 3D olarak implantlar konumlandırıldığı için hastanın ağzında bölgenin cerrahi olarak açılmasına gerek duyulmaz. Yapılan dijital planlama hasta için hazırlanmış özel transfer anahtarlarıyla operasyon sırasında bölgenin açılmasına gerek kalmadan implantın yerleştirilmesini sağlar. Kemik, çıplak gözle görme gereği oluşmadan 3 boyutlu analiz edildiğinden dolayı implantlar stentler yardımıyla bilgisayarda yerleştirilmesi planlandığı şekilde hastanın ağzına yerleştirilebilir.

Dikişsiz Lazerle İmplant Tedavisinin Avantajları
Lazerle implant tedavisinde hastanın ağzında herhangi bir kesi açılmadığı ve bu kesiye dikiş atılmadığı için herhangi bir doku zorlanması sonucu tahribat meydana gelmez, daha atravmatik bir operasyon süreci yaşanır. Bu sayede tedaviyi izleyen iyileşme sürecinde de hastanın konforu ve çok daha hızlı bir iyileşme süreci yaşaması sağlanır.

Dikişsiz lazerle implant tedavisinde kesi ve dikiş atılmadığından doku yaralanmaları ortadan kalkar, enfeksiyon riski azalır, operasyon sonrasında da ödeme bağlı şişlik meydana gelmez. Aynı zamanda tedavi sonrası iyileşme sürecinde de hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Lazer implant tekniği hastanın kemik dokusunu bozmaz, termal hasar vermez ve operasyondan sonra kemik kaynaması üst düzeyde gerçekleşir. Böbrek ve karaciğer sorunu yaşayan hastalarda ve ağrı eşeği düşük olan hastalarda kullanılabilen dikişsiz lazerle implant tedavisi şeker hastalarında, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlarda, vücut direnci düşük ve enfeksiyona yatkın olan bireylerde ve belirli seviyedeki kanser hastalarında oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.