SAF BAKIM: GÜL SUYU

Doğal ürünlerle cilt bakımı yapmak isteyenler için gül suyu iyi bir alternatif. Peki gül suyunun cilde faydaları neler? Dermatoloji Uzmanı Dr. Füsun Bilgin Karahallı anlattı...

Taze gül yapraklarının damıtılması sonucu elde edilen gül suyu eski çağlardan beri kullanılır. Gül suyunun sağlığa ve cilde birçok faydası bulunur. Dünyada gül suyu kozmetik sanayisi ve gıda sektöründe yaygın bir kullanıma sahip.  

GÜL SUYUNUN CİLDE FAYDALAR NELER?

  • Gül suyu, antioksidan, antienflamatuar ve antiseptik özelliklerinin yanı sıra yapısında pek çok vitamin bulundurur.
  • Antioksidan özelliği sayesinde cildin güçlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.
  • Gül suyunun cilde faydalarının başında yaşlanma etkilerini azaltması ve cildi nemlendirmesi gelir.
  • Hemen her cilt tipi için faydalı olan gül suyu; cildin nemlenmesine, ton farklılıklarının giderilmesine ve cildin canlanmasına yardımcı olur.
  • Gül suyu düzenli kullanıldığında ciltteki siyah nokta ve sivilceleri de azaltır.
  • Bazı temizleyici ürünlerin çok ve yanlış kullanımı cildin pH seviyesindeki dengeyi bozarak akne ve sivilceye neden olabilir. Gül suyu, cildin pH dengesiyle uyumlu olduğu için cildi korur ve ciltteki bozulmayı dengelemeye yardımcı olur.
  • Antiseptik özelliği sayesinde dermatit, egzama ve akne tedavilerine yardım eder. Gül suyu saç derisi sorunlarının giderilmesine yardımcı olarak saçın kalitesinin de artmasını sağlar.

GÜL SUYU KULLANIMI NASIL OLMALI?

Gül suyu, makyaj temizliğinde ve tonik olarak her cilt tipi tarafından kullanılabilir. Bir cilt temizleme pamuğunu nemlendirmeye yetecek miktarda gül suyu ekleyerek cilde uygulanabilir ve durulamaya gerek yoktur.

Fotoğraf: Unsplash / Autumn Goodman

GÜL SUYUNUN CİLDE ZARARLARI VAR MI?

Eğer kişinin güle karşı bir alerjisi varsa alerjik reaksiyonlar gül suyu kullanımı sonrasında görülebilir. Ciltte kızarıklık ve kaşınma gibi gül suyunun neden olabileceği alerjik reaksiyonlara rastlanabilir. Gül suyu alkol içermemesine rağmen hassas ciltleri de tahriş edebilir.

GÜL SUYU KULLANACAK OLANLARA ÖNERİLER

Gül suyu seçimi yapılırken doğal, katkısız ve kaliteli ürünler seçmek önem taşır. Gül suyu kullanımından önce ise bir dermatoloji uzmanına, cildin ihtiyaçları doğrultusunda gül suyunun ne şekilde kullanılması gerektiği danışılmalı ve gül suyu o doğrultuda kullanılmalı.

Gül suyu güçlü bir nemlendirici olmanın yanında iyi bir de cilt temizleyicisidir. Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olan gül suyu, cilt bakım rutininde kullanılabilir. Makyaj temizliğinden sonra ciltte oluşan soluk görünüm için de gül suyu iyi bir çözümdür. Gözeneklerde kalan makyaj kalıntılarını temizleyerek gözenek görünümünün azalmasına yardımcı olur. Gül suyu makyajın kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar.

GÜL SUYU İLE YAPILACAK CİLT BAKIMI KÜRLERİ NELER?

Gül suyu ile makyaj temizliğinizi yapabilirsiniz. Yarım ölçek gül suyu ve 1 ölçek gliserini karıştırıp sabah ve akşam cildinizi temizleyebilirsiniz. Makyajınızı temizlerken aynı zamanda cildinize bakım yapmış olursunuz.

Gül suyu ile cilt temizliği yapabilir. Ayrıca ayak topuklarındaki çatlakları nemlendirebilirsiniz. Eşit oranda gül suyu ve gliserini karıştırarak çatlamış ayak topuklarınıza geceleri yatmadan uygulayabilirsiniz.

Yine eşit oranda gül suyu ve limon suyunu karıştırıp aknelerinize günde 1 kez uygulayabilirsiniz. Uygulamadan 1 saat sonra durulamanız gerekir.

Dudaklarınız kuruyorsa gece yatmadan önce gül suyu ile nemlendirebilirsiniz.

YAZI: Dermatoloji Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı


Antioksidan zengini: Matcha çayı


Ödem attıran 5 içecek tarifi