SINAV ZAMANI NE YEMELİ?

Annelerin deyimiyle 'zihin açan' yiyecekler, haberimizde.

Twitter, Instagram ve Snapchat hesaplarınızda yorgun olduğunuzu ima eden en büyük boy Starcbucks kahveleriniz, şu sırada size heves versin diye aldığınız yeni, renkli kalemleriniz ve kocaman defterlerinizden anlıyoruz ki; sınav zamanı gelmiş. Belki derslerin çoğuna düzenli olarak katıldınız, belki de sınıfa adım bile atmadınız ama fark etmez! Önemli olan beyninizin kapasitesini elinizdeki birkaç gün içinde maksimumda kullanmanız yeter! Zaten, öğrencilik dediğimiz bundan ibaret değil mi?

Sınav zamanı boyunca hem beyninize hem zihninize yi gelecek yiyecekleri tam da bu yüzden, bir araya getirdik. 'Hımm, bu marulu yedikten sonra matematiği anlamaya başladım!' gibi bir sonuç beklemeyin tabii. Ama doğru beslenmenin zihni olumlu etkilediği ve yiyeceklerin vücudumuz için bir yakıt görevi gördüğü bir gerçek. Kısacası ne olur ne olmaz siz en iyisi, bu dönemde bu yiyeceklere ağırlık verin deriz:

Somon: Lezzetinin yanı sıra bu faydalı besin omega 3 yağ asiteri bakımından oldukça zengin. Yani beynin ihtiyacı olan yakıtı onda bulabilirsiniz.

Yulaf: En sağlıklı karbonhidratlar arasında yer alan yulafın, içindeki bol miktarda magnezyum sayesinde beyin fonksiyonlarına iyi geldiği biliniyor. Ki sizin bu süreçte beyninizin iyi çalışmasına çok ihtiyacınız var!

Uskumru: Doktorların en yararlı yağlı bağlıklar arasında gösterdiği uskumru omega 3 bakımından çok zengin, iltihaplanmayı azaltmada ve vücudumuza ihtiyaç duyduğu yakıt olma konusunda da çok başarılı. Hatta esmer pirinç ve sevdiğiniz herhangi bir yeşil yapraklı sebzeyle tüketirseniz çok daha iyi.

Chia tohumu: Bir anda gözde statüsüne yükselen Chia tohumu denildiği gibi süper besin mi bilemiyoruz ama hakkında bu kadar şey yazılıyorsa, bir alameti olduğu kesin. İçindeki bol miktarda lif ve omega 3 yağ asidiyle beyninize iyi gelen yiyecekler arasında yer arasında o da var. Hatta yulaf ezmesiyle birlikte yerseniz daha bile faydalı.

Ispanak: Yeşil yapraklı sebzeler ıspanakta olduğu gibi bolca potasyum barındırıyor. E, bu da temiz kanın beyne doğru pompalanmasına destek oluyor. Eğer yiyecek olarak tüketmeye dayanamıyorsanız da, sabahları içtiğiniz sağlıklı içeceklerin içine karıştırabilirsiniz. Hedef okulu bitirmek olunca, çareler tükenmemeli, değil mi?

Su: Su bir yemek sınıfına girmese de tüketilen bir şey olduğu için burada yine de yer vermek istedik. Ne kadar bol su içer ve vücudunuzu susuz bırakmazsanız o kadar yararını göreceğiniz bir gerçek. Çünkü su eksiği olmayan bir vücut zihninizin daha berrak olmasını sağlıyor. Söylenenler gibi her gün 8 bardak dolusu içmeniz gerekmese de, vücudunuzu susuz bırakamamayı alışkanlık haline getirmeniz en iyisi.

Etİketler