SPOR SAKATLANMALARINA DİKKAT!

Spor sakatlanmaları nasıl engellenebilir, nelere dikkat edilmeli haberimizde!

Spor yalnızca zayıflamak ya da fit olmak için değil aynı zamanda vücudu harekette tutmak ve oluşabilecek hastalıkları engellemek için de herkesin hayatında mutlaka olmalı. Ancak spor yaparken dikkatli olunmazsa kalıcı sakatlanmalara sebep olunabilir. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, spor sakatlanmalarına ilk müdahale, tedavi yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenleri ELLE Türkiye okuyucuları ile paylaştı.

Demirtaş öncelikle spor dalı seçimine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Zira katılacağınız spor dalının yaşınıza ve fiziksel özelliklerinize uygun olması, spor sakatlanmaları için alınabilinecek en temel önlemdir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, spor yapmadan önce iyice ısınılması ve spor sonrasında esneme,germe hareketlerinin yapılması. Ayrıca spor sırasında oluşan sıvı ve elektrolit kaybını dengelemek adına da bol bol su içilmesi de yine dikkat edilmesi gerekenler arasında.

İlk müdahale nasıl olmalı?
Acil cerrahi gerektirmeyen durumlarda soğuk tedavisi spor sakatlanmaları için idealdir. Soğuk tedavisinde amaç, kanama ve yangıyı kontrol altında tutmaktır. Soğuk uygulama sayesinde yaralanan bölgede kan akımı yavaşlar, böylelikle kanama ve ağrı azalır. Şişlik ve kanamaya ait işaretler kaybolana kadar soğuk tedavisi yapılabilir. Soğuk uygulaması 2 saatte bir, 20 dakikayı geçmemek kaydıyla buz torbaları veya dondurulmuş jellerle deri ile direk temas etmeden uygulanabilir. Bir günde toplam uygulama süresi 2 saati geçmemelidir.