STRESLE BAŞA ÇIKMANIZA YARDIMCI OLACAK 5 KOLAY MEDİTASYON

Kolay ve hızlı bir meditasyonla kendinize biraz öz sevgi verin.

Buse Saray BUSE SARAY 02 Mart 2023
STRESLE BAŞA ÇIKMANIZA YARDIMCI OLACAK 5 KOLAY MEDİTASYON

Fotoğraf: @giseleZor zamanlarda stresle baş etmek neredeyse imkansız görünebilir, ancak size biraz da olsa yardımcı olacak bir şey var var: meditasyon. Hepimiz düzenli sağlıklı rutinlerimizi sürdürmek isteriz, ancak bazen bu mümkün olmaz. Bu nedenle kendinize baskı yapmak yerine durun, bir nefes alın. Kolay ve hızlı bir meditasyonla kendinize biraz öz sevgi vermek için gün boyunca küçük anlar bulun.

Meditasyon, stresli anlarında sakin kalmak için harika bir araçtır çünkü neredeyse her yerde ve her zamanda yapılabilir. Ayrıca başlamak için önceden herhangi bir bilgi veya deneyime sahip olmanıza gerek yoktur.

Stresle başa çıkmanıza yardımcı olacak 5 kolay meditasyonu burada bulabilirsiniz.1
KAHVE SIRASI MEDİTASYONU
Öfke ve strese yenik düşmenin kolay olduğu bir yer varsa, o da bir herhangi bir sırada beklemek olabilir. Bunun yerine, Suze Yalof Schwartz'ın Unplug (Çıkar) adlı kitabından yazdığı gibi, sıkıcı bekleyişi hızlı bir meditasyona dönüştürün.

Süre: Sıra gelene kadar

Uygulama: Sıradayken, bakışlarınızı ayaklarınıza çekerek ve yerde nasıl hissettiklerini fark ederek başlayın. Altınızdaki zemine gerçekten bağlanmalarına izin verin. Ardından, sıra hareket ederken çok yavaş bir şekilde bir ayağınızı kaldırın ve topuk önce gelecek şekilde önünüzdeki yere koyun. Aynı ağır çekimde diğer ayakla da devam edin. Bunu yaparken, vücudunuzun nasıl hareket ettiğine, ayak bileğinizin ayağınızın dönmesine nasıl izin verdiğine, bacaklarınızın ayaklarınızla nasıl çalıştığına dikkat edin.

Baristaya ulaşana kadar acele etmeden ağır çekimde devam edin. Orada baristanızın gözlerinin içine bakın ve onlara gülümseyin, ardından siparişinizi verin. 10 seferden dokuzu gülümseyecek; bir gülümseme her zaman uzun bir yol kat eder. Siparişinizi verdikten sonra kahvenizi beklemek için yavaş ve dikkatli hareketlere devam edin. Sıra geldiğinde, kahvenizi alın ve fincanın sıcaklığını hissedin, yüzünüze getirin ve kokusunu içinize çekin. Ardından yavaşça bir yudum alın ve tadın ağzınızda dolaşmasına izin verin. Kahve bekleyişiniz kolay bir sıfırlamaya dönüştü.2
16 SANİYE SAKİNLEŞME MEDİTASYONU

Arabuluculuk için hiç vaktiniz yokmuş gibi mi hissediyorsunuz? Aslında 20 dakikaya, 10 dakikaya ve hatta bir dakikaya ihtiyacınız yok. Bunun yerine, stresli, bunalmış veya endişeli hissettiğiniz her an bu 16 saniyelik meditasyonu deneyin. Ünlü manevi öğretmen Davidji'nin bu meditasyonu, yüksek stresli bir durumdan kaçmak ve kendinize biraz dinlenmek için an tanımak için mükemmeldir.

Süre: 16 saniye


Uygulama: Başlamak için, bu ara sizi üzen ve rahatsız eden bir şeyi düşünün. Geçirdiğimiz felaket, işe geç kaldınız, cüzdanınızı kaybettiniz veya annenizle kavga ettiniz (akla ilk ne geliyorsa!). Belirledikten sonra, gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesin karnınıza kadar nasıl ilerlediğine dikkat edin. Nefesinizi tekrar vücudunuzdan ve burnunuzdan dışarı vermeden önce bir an orada oturmasına izin verin. Bir kez daha nefesinizi alıp, verdiğinizi fark edin. Artık normal nefes alışınıza dönebilirsiniz. Sadece 16 saniyeydi!

O 16 saniye boyunca, geçmişi veya geleceği düşünmüyordunuz, sadece anı yaşıyordunuz. Muhtemelen o anda sizi üzen şeyi düşünmüyordunuz. Tamamen oradaydınız.3
TRAFİK MEDİTASYONU

Trafikte bazılarımız yol öfkesine kapılırken, bazılarımız herhangi bir şeyden dolayı tetiklenmiş hissediyor. Suze Yalof Schwartz bu dahiyane meditasyonu, trafikte otururken kendinizi huzursuz hissettiğiniz anlar için yarattı. Profesyonel ipucu: Bu meditasyon başlangıçta araba yolculukları için tasarlanmış olsa da, gecikmeli uçuşlar için de harikadır. Bu meditasyonu, kontrolünüz dışında olan şeyler için mükemmel bir stres giderici olarak düşünün.

Süre: 1-3 dakika

Uygulama: İlk adım farkındalıktır. Yola ve önünüzdeki arabalara bakarak başlayın. Çevrenizi ve nasıl hissettiğinizi kaydedin. Belki hiç hareket yok veya geç kaldınız, streslisiniz, canınız sıkkın ya da bağırmak istiyorsunuz. Nasıl hissederseniz hissedin, her şeyin farkında olun. Bir sonraki adım vücut taraması yapmaktır. Ayaklarınızdan başlayın ve her uzvunuzu hissedin; ardından ayak bileklerinize, bacaklarınıza ve karnınıza bakın. Başınızın tepesine kadar, vücudunuzun her bir parçasını kaydedene kadar devam edin. Son adım, nefesinizle bağlantı kurmaktır. Burnunuzdan dört adımda nefes alarak başlayın, nefesin karnınıza inmesine izin verin, dört saniye orada tutun ve sonra dört adımda verin. Vücudunuzun gevşediğini hissedene kadar bu nefesi birkaç kez tekrarlayın. Şimdi gözlerinizi açın ve “ne ise odur” ifadesini üç kez tekrarlayın. Trafik hala orada olsa bile, umarım heyecanınız geçmiştir.4
ŞÜKRAN MEDİTASYONU
Minnettarlığı uygulamak her zaman önemlidir, ancak stresli dönemlerde bakış açısı kaybetmek oldukça kolaylaşabilir. Deepak Chopra'nın bu şükran meditasyonu sizi farkındalığınıza geri getirecek.

Süre: 3-5 dakika

Uygulama: Yalnız kalabileceğiniz sessiz bir yer bularak başlayın (arabanız veya banyonuz bile işe yarayacaktır). Başlamak için gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan midenize kadar yavaş, derin bir nefes alın. Ağzınızdan çıkarmadan önce bir an orada tutun. Duraklatın, daha bağlı ve merkezlenmiş hissedene kadar birkaç kez daha nefes almaya devam edin. Şimdi kalbinize odaklanın, atışını hissedin ve hatta isterseniz ellerinizi kalbin üzerine koyun. Kendinize şu soruyu sorun: "Ne için minnettarsınız?" Aklınıza gelen her şeye izin verin. Zihninizin bunu yakalayan resimler, kelimeler veya insanlarla doldurmasına izin verin. Şimdi içinizden, “Bugün ne olursa olsun, yargılamayacağım” deyin. İfadeyi birkaç kez tekrarlayın. Bitirmek için ellerinizi ve ayaklarınızı yavaşça oynatın, gözlerinizi açın ve vücudunuza geri dönün.
5
DİKKATLİ YEME MEDİTASYONU


Stresli olduğumuz zamanlarda yiyeceklerin tadını çıkarmak istediğimizde kendimizi suçlu hissederiz ya da yemekleri görmek bile istemeyiz. Amanda Gilbert'in bu meditasyonu, yemek yerken stresinize yardımcı olmak için burada.

Süre: 1-5 dakika

Uygulama: Başlamadan önce vücudunuzu merkezlemek ve vücudunuzla bağlantı kurmak için birkaç nefes alarak başlayın. Bu meditasyon yemekle yapılmak içindir, bu yüzden hazır olduğunuzda önünüzdeki yemeğe bakmak için bir dakikanızı ayırın. Renkleri, kokuları ve şekilleri anlayın. Şimdi yemeğe başlamadan önce kendinize şu anda nasıl hissettiğinizi sorun. Gerçekten aç mısınız? Orta derecede mi acıktınız? Anladıktan sonra, ilk ısırığınızı alın ve tatların ağzınızda patlamasına izin verin, yavaşça çiğneyin ve yutmadan önce acele etmeyin. Şimdi nasıl hissediyorsunuz? Daha az mı açsınız? İlk ısırığın tadını çıkardınız mı? Bir sonraki lokman��zı alırken bu uygulamayı tekrarlamaya devam edin. Her yiyecek parçasını gerçekten kaydedin; yavaş ve dikkatli bir şekilde yemeyi unutmayın. Son lokmanızı da aldıktan sonra bir an oturun ve sizi doyuran yemeğin kıymetini bilin.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.