TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

Dikkat! Her yıl 500 binden fazla kadın rahim ağzı kanseri ile karşı karşıya!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 27 Mart 2015
TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
Dünyada her yıl 500 binden fazla kadının rahim ağzı kanseri ile karşı karşıya kaldığını biliyor muydunuz? Angelina Jolie'nin yumurtalıklarını aldırmasıyla gündeme gelen bu hastalıktan korunmak, erken teşhisle mümkün. HPV adı verilen virüsün neden olduğu bu kanser tipi, son yıllarda kadınlardaki ölüm nedenlerinde başı çekiyor. Kayıpların en önemli sebebi, gerekli tarama testleri ve kontrollerin yapılmaması yani ihmal! Paniğe kapılmıyor, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tolga Ergin'den bu hastalık ve tedavisi hakkında bilgi ediniyoruz.

HER 8 KADINDAN BİRİ TEHLİKEDE
Rahim ağzı kanseri, kadın üreme organlarında gelişen bir kanser türü. Hastalığa HPV yani “Human Papilloma Virüsü” neden oluyor. Bu son derece yaygın görülen ancak belirti göstermeyen, oldukça bulaşıcı bir virüs. HPV, rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümünden sorumlu. HPV'ye yakalanmış kadınların çoğunun vücut savunma sistemleri virüsü temizlemek için yeterli. Fakat virüsün belirli tiplerinden arınmamış bazı kadınlarda, rahim ağzı kanseri gelişebiliyor. İstatistikler her 10 kadından 8'inin hayatlarının herhangi bir döneminde HPV ile karşılaştığını gösteriyor ve her 8 kadından 1 veya 2'si rahim ağzı kanserine yakalanıyor.LÜTFEN UNUTMAYIN! HPV virüsünden korunmak için önlemler alıp düzenli sağlık kontrolleri yaptırarak, erken dönemde saptanmasını sağlayabilir, tedavi şansını artırabiliriz.


KADINLARDA 2. SIRADA


Rahim ağzı kanseri, 15-44 yaş arası kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü. Meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen kaybedilen yaşam yılı olarak bakıldığında rahim ağzı kanseri, meme kanserinin de önüne geçiyor.

CİNSEL YOLLA BULAŞIYOR


Kanserin oluşmasına neden olan HPV virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüs türü. Eşlerden birisinin daha önceden aldığı virüs, onda bir hastalık yapmazken, özellikle kadınlarda cinsel bölgede siğillere ve rahim ağzının, dış genital bölge ve üreme yollarında kansere sebep olabiliyor. Rahim ağzı kanseri başta herhangi bir ağrı, belirti vermeyebiliyor.AŞI İLE KORUNUNHastalıktan korunmak için, 9-13 yaş arası kız çocuklarında HPV'ye karşı rutin aşılama öneriliyor. Zira maksimum fayda için aşı, HPV ile karşılaşmadan önce uygulanmalı. Daha önce aşılanmamış 13 yaş üzeri ergenlik çağındaki kızların ve kadınların da aşılanması öneriliyor. 3 doz HPV aşısının tamamını yaptırmak ve smear testleri için düzenli olarak doktora gitmek rahim ağzı kanserinden korunmanın en basit yolu. Aşı, hastalığa yakalanma riskinizi önemli oranda azaltsa da, aşı olduktan sonra doktor kontrolü ve smear testinin düzenli olarak yaptırılması önemli.

SİGARAYA DUR!


Sigara her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de etkili. Sadece sigarayı bırakmakla, var olan kanser öncesi öncül hücrelerin gerilemesini sağlayabilirsiniz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.