TÜP BEBEK Mİ NORMAL GEBELİK Mİ?

Hangi durumlarda tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyulduğuyla ilgili detaylar.

Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalardan oluşan bir yöntemdir. Bu yöntemde yumurtaların geliştirilmesi için ilaç tedavisine başlanır, yeterli olgunluğa erişen yumurtalar toplanır. Ardından yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında birleştirilir. Sonunda da embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Bu aşamalarda anne adayı hastanede kalmaz. Muayene ve tedavilerini olduktan sonra evine dönebilir. Bu aşamalar sırasında yumurtaların gelişimi takip edilir, kadın ultrasona girer ve kan tahlili yapılır. Ancak bu işlemler kısa sürer. Bu sayede hastanın günlük hayatı sekteye uğramaz.

Tüp bebek tedavisi bir sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunan ancak hamilelik sağlayamayan çiftlere uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan çiftler, gebe kaldıktan sonra normal gebeliklerden hiçbir farkı yoktur.

Tüp bebek ve normal gebelikler arasındaki farklar nelerdir?

Anne ve baba adayların çocuk sahibi olabilmesi için üreme yetilerinde herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir. Kadının tüplerinin açık olması, yumurta rezervlerinin yeterli olması, adet döngüsünün düzenli olması gerekmektedir. Bunun dışında gebelik gerçekleştikten sonra embriyonun yerleşmesi için sağlıklı bir rahmin olması gerekmektedir. Bunun dışında erkeğin yeterli sperminin olması gerekmektedir.
Tüm bu koşullar bir arada olur ise, gebelik gerçekleşebilir. Şayet gebelik gerçekleşmez ise gerekli faktörlerde bir sorun ya da eksiklik var demektir. Bu sebeple de mutlaka bir uzman görüşüne ihtiyaç vardır.

Tüp bebek tedavisinde embriyo laboratuvar ortamında oluşturulmakta ve ardından anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Normal gebelikte ise bu aşamalar kendiliğinden olur. Bunun dışında herhangi bir fark söz konusu değildir.

Tüp bebek tedavi sonucunda doğmuş bir bebek ve normal doğmuş bebeklerin farkı nedir?
Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebekler, en kaliteli sperm ve yumurtadan tercih edilir. Bu sebeple bazı tıp insanları tüp bebekle dünyaya gelen bebeklerin normal gebeliklerden daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Bunun dışında herhangi bir fark yoktur.
Tüp bebek tedavisi yöntemiyle doğacak olan bebeklerde bundan sonraki aşamalarda, normal gebeliklerin sürecinden geçerek doğan bebekler gibi aynı süreçlerden geçip doğarlar. Bu yüzden her iki yöntemle doğmuş olan bebekler arasında herhangi bir fark yoktur.

Kaynak: http://www.cemficicioglu.com.tr

Etİketler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.