VÜCUTTAKİ BU 10 SİNYALE DİKKAT!

Basit gibi algıladığımız durumlar, ciddi hastalıkların habercisi olabilir.Çok yesem de kilo veriyorum, başım çok ağrıyor, çok yorgunum kolumu bile kıpırdatamıyorum...
Bu ve benzeri, çoğunu da mevsim geçişlerine bağladığımız sorunlar, ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu nedenle vücudumuzun verdiği sinyallerin farkında olmamız için Aile Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu'dan, vücudun yaşamsal önem taşıyan 10 sinyalini ve bunların hangi hastalıklara işaret edebileceğini öğrendik.

1. İstemsiz olarak ayda 3 kilodan fazla ya da son 6 ay içinde vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazla kilo kaybı:
Hızlı kilo kaybı, kimi zaman metabolik hastalıklar olan hipertiroidi (guatr hormonu fazlalığı) ve tip1 diyabet hastalığına bağlı gelişebileceği gibi, bazen de kanser hastalıklarının bir belirtisi olarak görülebiliyor. Kilo kaybına eşlik eden çok su tüketme, sık idrara çıkma gibi belirtiler tip 1 diyabete; Beraberinde çarpıntı, sinirlilik, aşırı terleme gibi belirtiler varsa hipertiroidi hastalığına işaret edebiliyor. Kilo kaybıyla beraber, sebepsiz ateş, öksürük, kanlı balgam, ishal ya da kabızlık ise kanser hastalıklarını düşündürüyor ve zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak yaşamsal önem taşıyor.

2. İstirahatte ya da az bir eforla oluşan göğüs ağrıları ile nefes darlığı:
Normal tempoda yürüme gibi eforla ilişkili olan ya da istirahatte gelen göğüs ağrısı ve nefes darlığı, çoğu zaman ciddi akciğer ile kalp hastalıklarını işaret ediyor. Ağrıya eşlik eden göğüste baskı hissi, ağrının sırta boyuna ya da kola yayılıyor olması gibi tipik anjina (Göğüs ağrısı) tarzı ağrılarda doğrudan anjiografi bile düşünülebiliyor. Ağrılar çok tipik değilse hekim uygun gördüğü takdirde efor testi, ekokardiyografi sintigrafi ya da sanal anjiografi gibi diğer girişimsel olmayan tetkikler de isteyebiliyor. Acilen doktora başvurmak, olası bir kalp krizini veya beklenmedik ölümleri engelleyebiliyor.

3. Ciltteki değişimler:
Safra yolları ve karaciğer hastalıklarında ciltte ve göz akında sararma, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde ise beyazlama görülebiliyor. Yine ciltteki morluklar ve cilt altı kanamaları kan hastalıklarının belirtisi olabileceği gibi, damarları ilgilendiren romatizmal hastalıklar nedeniyle de oluşmuş olabiliyor.

4. Vücudun herhangi bir yerinde gelişen şişlikler:
Vücutta daha önce var olan bir şişliğin büyümeden yıllarca kalması çok önemli olmayabiliyor. Ancak yeni gelişen şişlikler mutlaka dikkatle ele alınmalı. Her zaman öyle olmasa da ağrılı şişlikler; enfeksiyona, kitle içindeki kanamaya ya da sinirlerin uyarılmasına bağlı görülürken, ağrısız büyümeler ise kanseri nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

5. Ellerde ve/veya ayaklarda güç ve duyu kaybı olması:
Ani gelişen his ve güç kaybı beyin damarlarında tıkanıklığın, uzun sürede gelişenler ise diyabetin, toksinler ya da benzer sebeplere bağlı gelişen sinir harabiyetinin, beraberinde bel ya da sırt ağrısının da olması durumunda fıtığın habercisi olabiliyor. Eğer fıtığa bağlı bu belirtilerle beraber idrar kaçırma, ayak düşüklüğü gibi yakınmalar da varsa acil operasyon gerekebiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.