YAZ HASTALIKLARINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Tatilde hasta olmamak için nelere dikkat edilmeli, hepsi haberimizde.

Tatil denilince ilk akla gelen havuz, deniz ve sahiler her zaman göründükleri kadar masum değiller. Birçok hastalığın buluşmasına neden olabilirler diye tatilden vazgeçmeyeceğimize göre, önlem almak şart. Ayrıca biz henüz tatile gidemedik diye gidenleri düşünmedik sanmayın! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, tatildeyken hangi hastalıklardan nasıl korunmamız gerektiğini ELLE Türkiye okucuyuları için anlattı.

Öncelikle havuzda, denizde ve kumsalda bizi ne gibi tehlikelerin beklediğine bakalım:

-Erken cilt yaşlanması: Bronzlaşmanın dışında, havuz ve deniz suları güneş ışığını kırarak daha hızlı ve fazla bronzlaşmanıza neden oluyor. Bu da zamanla, cilt lekelerine ve cildin erken yaşlanmasına yol açar.

-Siğil ve mantar enfeksiyonları: İyi temizlenmemiş havuzlar bu tarz enfeksiyonların başlıca adresi diyebiliriz. Ancak kumsallar da bu konuda bir o kadar tehlikeli olabilir.

-Egzama: Cildinizi havuz ve deniz sularındaki sodyuma aşırı maruz bırakmak, cildinizin kurumasına ve egzamaya yol açar. Eğer egzamanız zaten varsa, daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

-İshal: Deniz suyunun temizliğine ve tuzluluk oranına çok dikkat edilmeli. Kirli deniz suyunda enfeksiyonlar başta olmak üzere ishal gibi pek çok bulaşıcı hastalık mevcut.

Etİketler