YENİ YILDA YENİ ‘BEYİN’

Sır değil! ‘Mutlu bir gelecek beden ve ruh sağlığı ile mümkün!' Peki nasıl?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Aralık 2014
YENİ YILDA YENİ ‘BEYİN’


Uzmanlar, ‘Mutlu bir gelecek sağlıklı bir beden ve ruh sağlığı ile mümkün. Beyninizi yenileyecek faaliyetler yapın ve önünüze mutlaka hedefler koyun. 1 yılda 5 yaş almamak için beyin check-up'ı yaptırın.' diyor. Peki nedir bu beyin check-up'ı?

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, hepimizin bildiği ‘Güzel bir yıl için sağlıklı bir psikolojiye sahip olunması gerektiği' konusunun altını çizerek başlıyor açıklamaya ve ekliyor: ‘Herkes sene sonunda, geçirdiği yılın bilançosunu yapıp hayatına dair ruhsal gelir-giderlerini gözden geçirmeli, bu çok önemli'... 

Ünsalver, yeni yıla girerken şu tavsiyelerde bulunuyor:


“Belki de geçen yıl kendinizi siz de çok yordunuz, fiziksel ve psikolojik sıkıntılar yaşadınız. Zaman oldu kendinizi, sevdiklerinizi ihmal ettiniz. 1 yıl geçince 1 yaş yaşlanıyoruz ama siz belki de zihinsel olarak 5 yıl yaşlandınız ya da 5 yıl gençleştiniz. Bu değişimlere sebep olan olumlu ya da olumsuz olayları herkesin gözden geçirmesi gerekiyor. Yeni yılda ancak bu şekilde olumsuzlukları hayatlarımızdan çıkarabiliriz ya da bunlara karşı savunma geliştirebiliriz. Herkes kendine hedefler koymalı. Bu hedefler sadece kişinin kendisiyle ilgili değil, çevresine ve topluma da yönelik olmalı.

İşte beyin check-up'ı hakkında detaylar:


Bugün ABD'de zihinsel faaliyete önem veren, uzun ve nitelikli yaşamak isteyenlerin başvurdukları bir inceleme yöntemi olan beyin check-up'ında, özellikle yöneticiler ve işadamları, kendilerini zihinsel ve sinirsel testlerden geçiriyorlar ve öneriler alıyorlar. Bu yöntem, ileri yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık, dalgınlık, dikkat dağınıklığı, zihinsel yorgunluk, çocuk ve gençlerde okul başarısızlığı, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlüğü ve davranım bozukluğu durumlarında önleyici ve koruyucu sağlık uygulaması olarak öneriliyor.

Bedene yapılan yatırım zihne de yapılmıştır


Beden sağlığını olumsuz etkileyen hemen her şeyin akıl sağlığını da olumsuz etkilediği gerçek. Tam da bu sebeple bedenimize daha iyi bakmalı, zararlı beslenme alışkanlıklarımızdan sıyrılmalı ve bunu sporla desteklemeliyiz.

Sağlıklı beslenmek ve bol sıvı tüketmek önemli!


Yediklerimiz gastritten kansere kadar birçok bedensel hastalığa neden olabilir. Aç kalmak ya da zaman zaman tıkınırcasına yemek kan şekerinde düzensizliğe neden olarak baş ağrıları, gerginlik, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilere ve sonuçta keyifsiz hissetmenize neden olabilir. Gıdaların dışında içtiğiniz sıvılar da önemli. Yeni yılda daha fazla su içmek ve gazlı içeceklerden uzak durmak iyi bir hedef olabilir.

Sporu sağlığınız için yapın.


Haftada 3 gün en az 45 dakika ve nabzımızı 100'ün üstüne çıkaracak düzeyde spor yapmak hem kalp damar sağlığı hem de zihinsel yorgunluğu uzaklaştırmakta faydalıdır. Kilo vermek ve güzel olmak için spor yapmayın, çünkü bu sizi baskı altında tutacak bir hedef olacaktır ve spor yapmaktan alacağınız keyif azalacaktır. Oysa beden sağlığınızı akılda tutarsanız daha düzenli spor yapabilirsiniz. Yoğun spor faaliyeti sırasında salgılanan endorfinler keyif hissi verir ve gündelik moral bozukluklarını geçirmekte oldukça etkilidir.

Uykunuza önem verin!


Hayat koşullarının getirdiği kısıtlanmalar sebebiyle uykunuzdan kırpıyor olabilirsiniz, bu durumda uykusuzluğun getirdiği huzursuzluk, dikkat dağınıklığı ve metabolik sorunlar gelişmeye başlayabilir. Yeni yılda uykunuzdan fedakârlık etmeden hayat kalitenizi yüksek tutmayı hedefleyin.

Öfke kontrolünüzü geliştirin!


Özellikle kalabalık şehir hayatı ve bireyselleşmenin artması çoğumuzun öfke kontrolünde güçlük yaşamasına neden oluyor. Öfke patlamaları sadece çevreye değil aynı zamanda kişinin kendisine de zarar verir. İlişkileri zedeleyen ve yalnızlığa iten bu sorunu çözmek yeni yıl hedeflerinizin arasında yer almalı. Öfkeyi dışa vurumanın sağlıklı yollarını bir uzman desteğiyle öğrenebilirsiniz...

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.