ARAŞTIRMACILAR ÇİKOLATANIN BEYNİMİZE FAYDALARINI AÇIKLADI

Artık gönül rahatlığıyla çikolata yiyebilirsiniz!

Her gün çikolata yemek beyin sağlığınızı geliştiriyor! Buna inanmak güç olabilir ancak İtalya’daki L’Aquila Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre rutin kakao tüketimi bir çok şeyi geliştiriyor. Bilinç gerilemesini önleyen çikolata aynı zamanda odaklanmayı, sözel akıcılığı, hafızayı ve anlama hızını güçlendiriyor!

“Düzenli kakao ve çikolata tüketimi zaman içinde beyin fonksiyonlarını geliştiriyor,” diyen araştırma yazarları Valentina Socci ve Michele Ferrara, gönül rahatlığıyla çikolata yemeniz için bir sebebin altını daha çiziyor. Araştırmaya göre hafıza problemi yaşayan yaşlılar, düzenli olarak çikolata yediğinde bu sıkıntıda gelişmeler olduğu gözlemlendi. Gençlerin kakao tüketmesinin performansı ve odaklanmayı güçlendirdiğini not eden araştırma gerçekten de çok ilginç!

“Nereden geliyor bu faydalar?” diye soruyorsanız, bu kakaonun içindeki kakao flavanollerinden geliyor. Bitter çikolatada daha fazla yoğunlukta bulunan bu flavanoller, sütlü çikolatada daha az bulunuyor. Aynı zamanda armut, elma, kırmızı şarap ve peynirde bulunabilen flavanollerin çikolatada da bulunduğunu öğrenmek bizi sevindirdi. 

Socci ve Ferrara’ya göre kakaoda bulunan flavoidler, sağlıklı bir kardiyovasküler sistem sağlarken, beynin özellikle yaşlanmada etkilenen kısmındaki kan akışını artırıyor. Her gün bitter çikolata yemeyi ihmal etmediklerini belirten araştırmacılar yine de tüketicileri uyarıyor. Socci ve Ferrara, kimyasal içerikli, şekeri yüksek çikolataların tüketiminin abartılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Yine de o bir parça çikolata için kendinizi kötü hissediyorsanız bu araştırmanın sizi rahatlattığına eminiz!