5 ADIMDA SAĞLIKLI DİŞLER

Sağlıklı dişlere sahip olmanın yollarını sizin için derledik.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için günde 2 kere dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gitmeniz gerekiyor. Fakat, sağlıklı dişlere sahip olmak için bunları yapmak yeterli değil, bir de yapmamanız gerekenler var. Diş Hekimi Dt. Oğuz Kara, sağlıklı bir gülümseme için az tüketilmesi ya da hiç tüketilmemesi gereken ürünleri ELLE okurları için yazdı.

1. Sigara: Dişlerinizin en büyük düşmanı sigaradır. Diş ve diş etlerine zarar verirken, ağız kokusuna da neden olur.

2. Alkollü içecekler: Tükürük, ağızımızdaki plak ve asitlere karşı uygulanan ilk ve en güçlü savunmadır. Bu nedenle, alkollü içecekler gibi ağız kuruluğuna neden olan içeceklerden uzak durun.

3. Meyve Suları: pH değeri 7'den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. pH'ı 2,5 olduğu için, meyve suları da bunların başında gelir ve pek tüketilmemesi gerekir.

4. Kola: Dişleriniz için en zararlı içeceklerden biri koladır. İçerdiği fosforik asit, şeker ve sitrik asit dişlerinizde çürükler oluşmasına ve dişlerinizin güçsüzleşmesine neden olur.

5. Kuru meyve: Kuru meyveler, karbonhidrat içerir. Aynı zamanda, kuru ve yapışkan olmaya meyilli oldukları için ağız içinde daha uzun kalırlar. Sık yenmesi halinde, diş çürüklerine neden olabileceğinden, uzmanlar sonrasında dişlerin fırçalanması öneriyor.

Etİketler