Akupunktur hangi hastalıklara iyi gelir?

Akupunktur her derde deva. Peki ama hangi hastalıklara?

Akupunktur, yaklaşık 3000 yıldır Çin'de tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu kadar eski bir tedavi yılların tecrübe eleğinden geçip, olgunlaşıp günümüze kadar ulaşmış ve son yıllarda Batı toplumlarının yoğun ilgisiyle, sağlık sistemlerinin içinde yerini almıştır. Yan etkisini olmaması, çabuk ve etkili sonuç alınması ve ilaç kullanımını belirgin düzeyde azaltması, haklı popülerliğini izah etmektedir. İlaçların yan etkilerini düşündükçe, akupunkturun her geçen gün daha çok ilgi ve kabul göreceği açıktır.

Bu güzel tedavinin kullanım alanı çok yaygındır. Belirgin bir rahatsızlığı olmayan kişilerde bile düzenli akupunktur uygulamasıyla sağlık, enerji düzeyi yükselmektedir; kozmetik sektöründe de akupunkturla güzellik her geçen gün artmaktadır. Kişi hayattan neşe ve keyif alır. Akupunktur en sık kullanım alanlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

- Her tür kas iskelet sistemi ağrısı: Boyun ve bel fıtığı, tendinitler, omuz ve diz rahatsızlıkları, kulunç tedavisi, karpal tünel sendromu, topuk dikeni, tenisçi ve golfçu dirseği
- Migren
- Yüksek tansiyon, Şeker hastalığı
- Astım, kronik akciğer hastalıkları
- Sistit
- Erkek ve kadın kısırlığı
- Depresyon, anksiyete, panik atak
- Kilo verme
- Sigara bırakma
- Fibromiyalji
- Kronik yorgunluk, bitkinlik, enerjisizlik
- Yüz felci
- Genel sağlık seviyesinin yükseltilmesi, vücut denge ve ahenginin geri kazanılması
- Kozmetik akupunktur

Akupunktur tedavisi için başvuran hasta önce doktoruyla ayrıntılı bir görüşme yapar. Tüm vücudu ele alan doktor, hastası için en uygun tedaviyi belirler. Her tedavi protokolü özgündür ve o kişiye yöneliktir; kişinin medikal tedavisini tamamlar.

Dr. Erdinç Karacehennem
erinck@gmail.com