BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ: KUŞBURNU ÇAYI

İçeriğindeki zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu çayını Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım ile konuştuk...

Kuşburnu çayı, gül bitkisinin meyvesinden yapılmış bitkisel bir çaydır. Kuşburnu, çiçeğin taç yapraklarının hemen altındaki yuvarlak kısmıdır. Çay yapmak için kullanılan iki ana kuşburnu tohumu türü vardır: Rosa rugosa ve Rosa canina. Bu gül bitkileri Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa'ya özgüdür ancak ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerde yaygın olarak yetiştirilir.

KUŞBURNU ÇAYININ VİTAMİN VE MİNERALLERİ NELERDİR?

C vitamini içeriğinin zenginliğiyle ön plana çıkar. Beraberinde A, B kompleks vitaminleri, E ve K vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko ve pektin içerir.

KUŞBURNU ÇAYININ FAYDALARI NELER?

  • Kuşburnu çayı bağışıklık güçlendiricidir. 
  • Yüksek C vitamini içeriği ile soğuk algınlığı, grip ve diğer yaygın hastalıklarla mücadelede beyaz kan hücrelerinin üretimini ve solunum sağlığını uyarır. 
  • Kuşburnu ayrıca kansere neden olan ve hücrelere zarar verebilen serbest radikallere karşı savaşan güçlü antioksidanlar olan karotenoidler, flavonoidler ve polifenollerle doludur. 
  • Çalışmalar, kuşburnu çayının iltihabı azaltabildiğini, kalp sağlığını geliştirdiğini, vücudumuzun kan basıncını düzenlemesine ve kan dolaşımını iyileştirmesine, kemiklerimizi güçlendirmesine, sindirimi artırmasına, kan şekeri seviyelerini düzenlemesine, yaraların daha hızlı iyileşmesine ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olabileceğini gösterir.

KUŞBURNU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir çay süzgeci içine konmuş 1-2 çay kaşığı kuru kuşburnu veya 4-8 adet ezilmiş taze kuşburnu, 1 şerit limon kabuğu ve 1 şerit portakal kabuğu ile 1 kupa kaynamış su içinde 10-15 dk kadar demlenir. Demlerken C vitamini kaybını önlemek adına kupa bir kapakla kapatılır. Demlendikten sonra isteğe bağlı olarak, az miktarda herhangi bir tatlandırıcı/aroma katıcı bitki veya bal eklenebilir.

KUŞBURNU ÇAYININ ZARARLARI NELERDİR?

Kuşburnu çayı sağlıklı yetişkinlerde ciddi yan etkilere neden olmaz. Ancak kuşburnu çayının güvenliği ve etkinliği hamile veya emziren kadınlarda araştırılmamıştır. Ek olarak, yüksek C vitamini içermesi sebebiyle, kuşburnu çayı bazı kişilerde böbrek taşı riskini artırabilir. Psikiyatrik bozuklukları tedavi etmek amacıyla lityum kullananlar, kuşburnunun diüretik etkisinin vücuttaki lityum konsantrasyonunu arttırıp ciddi yan etkilere neden olabileceğinden kuşburnu çayından kaçınmalıdır. Çaya karşı alerjik bir reaksiyon kendisini bulantı, kusma, ishal, mide ekşimesi, mide krampları, yorgunluk, baş ağrısı ve uyku yetersizliği gibi semptomlarla gösterebilir. Bu etkilerden herhangi biri yaşanırsa kuşburnu çayı içilmemelidir.

KUŞBURNU ÇAYI NE SIKLIKLA İÇİLMELİ?

Herhangi bir sağlık problemi yaşanmıyorsa günde 3-4 fincan içilebilir. Yemeklerden 30 dk sonra içilmesi önerilir.

YAZI: Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım


Kiraz sapı çayının faydalarını biliyor musunuz?


Rezene çayı hakkında bilmeniz gerekenler