KİRAZ SAPI ÇAYININ FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Kiraz sapı çayının faydaları nelerdir? Son zamanların en çok tüketilen çayları arasına giren kiraz sapı çayını Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik'e sorduk...

Kiraz sapı çayının faydaları çok fazla bilinmiyor. Kiraz sapı geleneksel tıpta sık kullanılan antiinflamatuvar şifa kaynağıdır. Her ne kadar kiraz meyvesini yemeye alışık olsak da, sapları da en az meyvesi kadar besleyici ve faydalıdır.

Kiraz sapı A, E, C, K vitaminleri ve demir, potasyum, magnezyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Güçlü bir antioksidan etkisine sahip olan kiraz sapı vücutta biriken zararlı maddeler olarak adlandırılan toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak dolaşım sistemi ve sindirim sistemine oldukça fayda sağlar.

KİRAZ SAPI ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

 • Çay olarak tüketildiğinde son derece güçlü bir idrar söktürücü olan kiraz sapı içeriğindeki kinik asit ile  böbrek taşlarını ve idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebildiği gibi zamanla böbrek  taşı ve kum dökülmesine de olanak sağlar.
 • Toksinlerin vücuttan idrarla atılmasına yardımcı olur, bunun nedeni içeriğindeki potasyum tuzlarıdır.
 • İçerdiği uçucu yağlar ve antiinflamatuvar özelliği ile eklemlerdeki iltihaplanma, şişlik, ağrıyı azaltma ve vücudun ürik asit asit seviyesini azaltmaya yardımcı olmasıyla  gut ve romatizma gibi hastalıkların destek tedavisinde kullanılabilir.
 • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Zengin lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi gelir.
 • Antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde egzersiz sonrası kas hasarı ve kas ağrısını azaltmakta etkilidir.
 • Yüksek alkol tüketimi, fazla ilaç kullanımı ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü hafifleyerek yenilenmesine yardımcı olur.
 • Melatonin içeriği sayesinde gece ara öğünü olarak tüketilen kiraz sapı çayı daha rahat uyumayı sağlar.
 • Kiraz sapı vücutta diüretik etki gösterir, özellikle kadınlarda mensturasyon döneminde oluşan ödem şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

KİRAZ SAPI ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

'Kiraz sapı çayı zayıflatır' demek doğru olmaz. Ancak kiraz sapının idrar söktürücü etkisi fazla suyun atılmasını sağladığı için tartıda rakamsal olarak avantaj sağlar. Kabızlık, ödem, uykusuzluk gibi diyet üzerinde olumsuz etkisi olan durumlara iyi geldiği biline kiraz sapı çayı diyetinizin iyi bir destekçisi olabilir.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Kaynamakta olan 500 ml su içine ortalama 25-30 adet kiraz sapı, 1 adet çubuk tarçın, 3-4 adet karanfil ve 1/4 limonu ekleyerek 5 dakika kaynatılır. Ardından 10 dakika demlenmeye bırakılır, sonra süzerek gün içinde en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketilebilir. Bu tarif sadece kiraz sapıyla da yapılabilir fakat tarçın karanfil ve limon eklenerek aroması değiştirilebilir.

KİRAZ SAPI ÇAYI NE SIKLIKLA İÇİLMELİ?

Kan sulandırıcı ve ödem atıcı etkisi sayesinde devamlı olarak ve günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir, tüketilirse vücut susuz kalabilir. Fakat 15 ya da 20 günlük süreler içinde kullanılması ile herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur.

KİRAZ SAPI ÇAYINI KİMLER TÜKETMEMELİ?

 • İshali olan ya da düşük tansiyonu olan bireylerin tüketmesi önerilmez.
 • Hamilelikte ya da emzirme döneminde olanlar doktoruna danışmadan tüketmemeli.
 • Aynı şekilde kronik bir rahatsızlığı olanlar ya da düzenli olarak  ilaç kullananlar da doktoruna danışmadan kiraz sapı çayı içmemeli. 

YAZI: Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik


Zayıflatan C vitamini deposu: Hibiskus çayı


Rezene çayı hakkında bilmeniz gerekenler