BANA OLMAZ DEMEYİN: DOMUZ GRİBİ!

Domuz gribinden korunmanın en etkili yolları haberimizde!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 28 Mart 2015
BANA OLMAZ DEMEYİN: DOMUZ GRİBİ!
Geçtiğimiz yıl dünyada yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan domuz gribi, tekrar dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde. En bilinen belirtiler yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı olan domuz gribi, artık sezonsal bir grip türü değil de, tehlikeli bir hastalık olarak karşımızda duruyor.

Domuz gribinden korunmanın en etkili yolu öncelikle grip aşımızı yaptırmak ve sonra da kişisel temizlik kurallarına dikkat etmek olarak gösteriliyor.

İnfluenza A virüsünün bir alt tipi olan H1N1'in yol açtığı, ilk defa insanlara domuzdan geçtiği için de bu adla adlandırılan ‘Domuz Gribi' esas olarak solunum sistemini tutan, yüksek düzeyde bulaşıcılığa sahip bir enfeksiyon hastalığı. Hastalık solunum yoluyla ve virüs bulaşmış parçacıkların solunmasıyla yayılmaktadır. En çok sonbahar ve kış mevsiminde olmakla birlikte bütün yıl boyunca görülmesi de korkutan bir diğer özelliği.

Mevsimsel grip gibi yayılıyor


Grip esas olarak virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma sırasında etrafa yayılan ve virüs içeren damlacıkların diğer insanlara ulaşarak ağız ve burun yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

BELİRTİLERE DİKKAT!


Öksürük


Nefes darlığı


Boğaz ağrısı


Yaygın kas, eklem ve vücut ağrıları, yorgunluk ve bitkinlik


Baş ağrısı


Üşüme


Bazı hastalarda ishal, karın ağrısı ve kusma da görülebilmektedir

SU VE SABUNA DOKUNUN


Grip hastalığından korunmanın en etkin ve güvenli yolu aşılanmak, ancak aşı yapılmış olsa da uzmanlar, genel korunma tedbirlerine mutlaka uyulması gerektiğini söylüyor.


• Ellerinizi, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile sık sık yıkayın.


• Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Kullandığınız mendili çöpe atın.


• Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile el sıkıştıktan sonra, elinizi yıkayıncaya kadar; gözünüze, burnunuza veya ağzınıza sürmeyin. Virüs bu yolla bulaşabilmektedir.


• Eğer kağıt mendiliniz yoksa veya çıkarıp kullanmaya fırsat bulamadıysanız, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı giysinizin koluyla kapatabilirsiniz ve daha sonra uygun bir şekilde orayı temizlemelisiniz. Yine ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın.


• Hasta kişilere yakın temastan sakının. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanın, temas sonrası hemen ellerinizi su ve sabun ile yıkayın.


• Siz de grip hastalığının belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurun.


• Eğer hasta iseniz evde kalın ve diğer kişilerle temasınızı sınırlandırın.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.