BU KİSTİN TEDAVİSİ MÜMKÜN

Tedavi edilemezse, yumurtalıkların cerrahi yöntemlerle alınması bile söz konusu!

Çikolata kisti, üreme çağında olan kadınlarda yaygın olarak görülen bir problemdir. Nedeni tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Ancak rahim içi tabakaların rahim dışında farklı bir yere yerleşmesi ve yerleştikleri alanlarda rahimdeki alışkanlıklarını her adet döneminde sergilemeleri sebebiyle kalınlaşma ve dökülmeye yol açtıkları bilinir. Adet döneminde rahim içinde gösterilen bu kalınlaşma ve dökülme davranışları, yerleştikleri bölgede de devam eder. Bu sebeple de yerleştikleri alanda yapışıklar meydana gelebilir. Bu duruma da çikolata kisti denilir.
Çikolata kistinin tedavi edilmediği durumlarda ise, yumurtalık içinde yer alan çikolata kistleri, yumurtalıkların fonksiyonlarını bozabilir. Yumurtalık rezervlerini olumsuz da etkileyebilir.

Kimi zaman çikolata kistlerinin temizlenmesinin tam olarak yapılamadığı durumlarda yumurtalıkların cerrahi yöntemlerle alınması bile söz konusu olabilir.

Hangi boyutta tedavi edilebilir?

Çikolata kistlerinin boyutları tedavinin planlanmasında önemlidir. Çikolata kistlerinin boyutları 3 cm'nin altında olduğu zaman medikal tedavi, doğum kontrol hapları kullanılabilir.

Kullanılan bu ilaçlar progesteron ve östrojen hormonlarını baskılar. Bu sayede kanamalar hafifletilmeye çalışılır ve yapışıklıkların gerilemesi hedeflenir. İlaçla tedavi yönteminin ne kadar etkili olduğu konusunda hala bir görüş birliğine varılamamıştır.
Laparoskopi yöntem ile kistlerin çıkarılması ve yapışıklıkların düzeltilmesi çikolata kisti için en etkili tedavi yöntemidir.

Çikolata kisti tekrar eder mi?
Fakat çikolata kistinin tekrarlayabilen bir hastalık olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Şayet bir kadının çikolata kisti öyküsü varsa, cerrahi girişim ile tedavi olmuşsa da düzenli olarak kontrollerine gitmeyi ihmal etmemelidir.

Hangi tedavi yöntemine başvurulacağı ise hastanın şikayetlerine, yaşına, yeniden çocuk isteyip istemediğine göre değişkenlik göstermektedir.
Çikolata kisti tedavi edilmezse daha da ilerleyen bir sorundur. Kistler ne kadar büyükse, çikolata kistinin riskleri de artar. Dış gebelik, kısırlık, rahim ya da yumurtalıkların alınması bile söz konusu olabilir.

Tedavi edilmemiş olan çikolata kistleri, kısırlığa sebep olabilir
İlerlemiş çikolata kistleri, kadınlarda gebe kalamamaya yol açabilir. Çikolata kistleri ilerledikçe vücudun farklı bölgelerine de yayılabilir. Bu sebeple yumurtalık ya da rahmin alınması dahi söz konusu olabilir.

Kaynak: http://latifkupelioglu.com/cikolata-kisti-tedavi-edilmezse-ne-olur

Etİketler