EZGAMA 101

Egzama nedir ve nasıl geçer sorularını cevaplıyoruz.

Normal bir şekilde hayatınıza devam ederken bir anda aşırı bir kaşıntı başladı ve durduramıyorsunuz.

Üstelik son zamanlarda yediklerinizden farklı bir şey denemediniz ve çamaşır detarjanınız da hala aynı markadan.

Peki, bu çıldırtan kaşıntını ne anlama geliyor? Biz söyleyelim: Egzama. Aslında bir hastalık olarak kabul edilmeyen ve kaşıntılı tüm hastalıkların genel adı olan ve bir cilt iltihabı türü egzama teninize denen bir şeye karşı 48 saat içinde reaksiyon göstermeniz, alerjik olduğunuz maddelerle karşılaşınca bünyenizin verdiği tepki, ev hanımlarında sıklıkla görülen ve tahriş edici ürünlerin sık kullanımı ve sinirsel nedenlerden dolayı oluşan egzamalar olmak üzere dörde ayrılıyor. Bünyesinde egzama genini taşıyanlar, inşaatlar vb. yerlerde çalışanlar, tahriş edici ürünlerle uzun süre temas edenler ve stres altındaki kişiler egzama riski altında olanların başlıcalarını oluşturuyor. Egzamanın ortaya çıkmasını engellemek için ne yapabiliriz derseniz, maalesef şu an için böyle bir korunma yolu yok.  Ultraviyole ışın tedavisi, merhemler, kaşıntı ilaçları vb. yollarla tabii ki hastalık yok edilebiliyor ama bir daha çıkana dek. Ayrıca bu yöntem ve ilaçların bir kısmının yan etkileri ve fiyatları pahalı olduğundan çokça tercih edilmiyor. Doğayla iç içe ve bir hayvanla aynı ortamda büyüyen çocuklarda egzamanın önüne geçilebildiği kesin bir bilgi olmasa da bu hastalık hakkındaki yaygın bilgiler arasında yer alıyor. Eğer sizdeki egzama alerjik reaksiyondan dolayı başladıysa sizde bu etkiye yol açan maddeyi hayatınızdan çıkararak kaşıntısız günlerinize geri dönebiliyorsunuz. Peki, egzamayı önlemek ve olduktan sonra bir daha yaşanmaması için elimizden hiç mi bir şey gelmiyor? Neyse ki bu konuda pek de çaresiz değiliz. Bu adımları uygulayarak kendinizi rahatlatabilir ve bir daha egzama olmanızın önüne geçebilirsiniz:

  • Cildinizi her gün çok iyi nemlendirmelisiniz. Hatta kış mevsiminde, yukarıda bahsettiklerimizden farklı olarak sadece soğuğun yol açtığı hassasiyet nedeniyle yine egzama olma riski bulunuyor.
  • Giydiklerinizin yumuşak ve cildi rahatsız etmeyen, pamuklu ürünlerden seçmelisiniz.
  • Şampuan, sabun vb. ürünlerinizde doğal olanları tercih etmeli, ardından cildinizi durularken yumuşak bir havlu kullanmalısınız.
  • Hareket gerektiren ve terleten aktiviteler dostunuz olmayacağından, uzak durmanızda fayda var.  Aynı şekilde egzamanızı tetiklediğini fark ettiğiniz tüm etkenlerden de uzak durmanız gerekiyor.
.