KADIN VE ERKEK KALBİNİN 10 FARKI

Kadınların erkeklerden daha hassas olduğu tıp tarafından da onaylandı!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 07 Nisan 2015
KADIN VE ERKEK KALBİNİN 10 FARKI
Kadınların erkeklerden daha hassas olduğu tıp tarafından da onaylandı! Şaka bir yana tıp dünyası, kadın ve erkek kalbi arasındaki 10 farkı açıkladı.

Kadın kalbinin damarları daha ince, daha hassas ve büzüşmeye daha meyilli. Boyut olarak da birbirlerinden çok farklı olan kadın ve erkek kalbi arasındaki 10 fark şöyle:

1. 60 gram daha küçük


Kadın kalbi erkeklere oranla daha küçük. Ortalama kadın kalbi 118 gram iken erkeklerde ağırlık 60 gram daha fazla.

2. Damarlar daha ince


Kadın kalbinin damarları daha ince. Erkeklere oranla ortalama 1 mm daha ince olması damara müdahaleleri daha zorlu kılıyor.

3. Çarpıntı daha fazla


Kadınlarda kapak yapısı daha gevşek. Kapak hastalığı ve buna bağlı oluşacak çarpıntı şikayetleri daha fazla.

4. Damarları daha hassas


Kadınlarda kalbin damarları daha hassas, büzüşmeye daha meyilli. İnce damarlarda gelişen geçici büzüşmeler tanısı zorlukla konulan kalp kaynaklı göğüs ağrılarına neden oluyor.

5. Kriz sonrası daha dayanıksız


Kadın kalbi kriz sonrası hasara daha dayanıksız. Kalp krizi sonrası ölüm oranı erkeklere oranla daha yüksek.

6. Daha çok atıyor


Kadınların kalbi erkeklere göre daha çok atıyor. Örneğin günlük ortalama kalp hızı erkeklerde 70-72 iken, kadınlarda 78-82 arasında seyrediyor. Bu da çarpıntı ve nefes darlığı şikayetlerinin kadınlarda daha çok gözlenmesine yol açıyor.

7. Yan etkilere daha duyarlı


Kadın kalbi özellikle ilaç yan etkilerine karşı daha duyarlı. Ritim bozukluğu oluşma riski erkeklere göre daha fazla.


  


8. Pıhtı oluşturmaya daha meyilli


Kadın kalbi pıhtı oluşturmaya erkeklere oranla daha meyilli. Doğum kontrol hapı kullanan ve sigara içen kadınlarda bu risk çok daha belirginleşiyor.

9. Damarları daha dirençli ama!


Kadın kalbinin damarları hastalığa daha dirençli. Erkeklerle karşılaştırıldığında damar hastalığı oluşum riskinde 10 yıllık fark bulunuyor. Ancak bu fark, menopozdan sonra kayboluyor.

10. Testlerde saptanması daha zor


Kadın kalbini tutan damar hastalığı sıklıkla bir damarı daha çok etkiliyor. Bu da rahatsızlığın testlerde saptanmasını zorlaştırabiliyor. Doç. Dr. Karabulut, pek çok kadının kalp sağlıklarına gerekli özeni ve duyarlılığı göstermediklerini belirterek “İdeal kilonun korunması, hipertansiyon veya diyabet gibi mevcut hastalıkların tedavisinin ihmal edilmemesi, sigaradan uzak kalınması, düzenli egzersiz, Akdeniz diyeti ile sağlıklı beslenme ve stres ile mücadele narin kadın kalbinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır” diyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.