Mutlulukla gülümseyin

Ağız bakımına beş dakika ayırmak günlük düzeninizi bozar mı?

Yıllar geçtikçe vücudumuzun diğer bölümleri gibi, diş ve diş etlerimiz de etkileniyor. Bu nedenle ağız sağlığı çok önemli. Günlük ağız bakımında küçük değişiklikler yaparak, dişleri uzun süre daha sağlıklı tutmak mümkün. İşte daha iyi bir ağız sağlığı için ipuçları:

İyi besinler tüketin: Sağlıklı beslenmek, iyi ve sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazı; ancak bazı yiyeceklerin özellikle dişlerimize faydalı olduğunu biliyor musunuz? Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve  sebzeler içeriklerindeki doğal liflerin tükürükle birleşmesi sonucunda doğal olarak dişleri temizleyip bakterileri yok ediyor. Bazı besinlerse bu durumun tam tersine etki göstererek dişleri hızla lekeliyor. Kahve, çay, yaban mersini, Frenk üzümü, turunçgil suları, gazlı içeçekler ve kırmızı şarap dişler üzerinde leke bırakıyor. Kısaca, eğer bir yiyecek tişörtünüzü lekeliyorsa, dişlerinizi de lekelemesi kaçınılmaz.

En az iki dakika fırçalayın: Dişleri fırçalamak için ayrılan süre en az iki dakika olmalı, yani sadece 120 saniye. Ancak çoğu yetişkin bu sürenin yakınına bile gelemiyor. Dişlerinizi fırçalarken kronometre kullanın, böylece diş fırçalamak için kendinize yeterli zamanı ayırmış olursunuz. Kısa ve nazik  hareketlerle dişlerinizi fırçalayın, diş eti çizgisine, zor erişilen arka dişlere, dolguların temizlenmesine ayrıca önem gösterin. Tüm bölümlerin iyice temizlenmesine konsantre olun.

Etİketler