SOHBAHAR GRİBİNE SON!

Sonbahar geldi çattı. Gribe yakalanmamak için kolay tüyolar haberimizde!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Eylül 2014
SOHBAHAR GRİBİNE SON!

Sonbahar geldi çattı. Hepimiz bayram tatilimizi yazlık yerlerde geçirme hayali kursak ve heyecanlansak da önlem almamız gerekiyor çünkü sonbahar gribi kapıda! Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde sıkça görülen soğuk algınlıklarına karşı ne yapmamız gerektiğini Prof. Dr. Birsel Kavaklı'dan dinliyoruz. Ev ve dışarıdaki ısı farkına dikkat edin Hastalıklardan korunmak için evdeki ısı farkına da dikkat etmek gerekir. Ev ortamında hareket edilmesiyle oluşan ısı enerjisi, vücut ısısını artırıp terlemelere yol açabilir. Bu dönemde terleyen kişilerin giysilerini değiştirmesi ve kurulanması önemlidir. Kişi terinin üzerinde kurumasına izin vermemelidir. Bu durum kas tutulmalarına ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Alerjik bünyesi olanlar ekstra dikkat etmeli


Kışın ısınmak, yazları ise serinlemek için sıklıkla kullanılan klimalar; gribal enfeksiyonlar, bazı viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kas ağrıları, kas tutulması, yüz felci ve zatürreye yol açabilir. Ayrıca klimaların üflediği hava ve ortama yaydığı tozlar özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini tetikleyerek astım krizlerinin ortaya çıkmasına, şiddetli kuru öksürüklerin oluşmasına yol açabilmektedir. Alerjik bünyesi olan kişiler ani ısı değişikliklerinden kaçınmalıdır. Kapalı ortamlar iyi havalandırılmalı ve temizlenmelidir.

Aşılanın, besin takviyesi alın


Kış mevsimine geçişler enfeksiyonlar açısından riskli dönemlerdir. Bunun için Pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarının yapılmasını önerilmektedir. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay gibi bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler de alınabilir. Bu dönemde iyi bir vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Doğru bir beslenme programı benimsenmeli, besin çeşitliliğine önem verilmelidir. Bol su tüketimi vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması için çok önemlidir.Havalar soğudu diye fiziksel aktivitenizi azaltmayınHer gün düzenli olarak yapılan 30 dakikalık bir yürüyüş kişiyi zinde tutacaktır. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir.

Sağlıklı yaşam için 6 kuralı uygulamayı ihmal etmeyin:
• Bol su tüketin


• Sigara ve alkolden uzak durun


• Düzenli ve kaliteli uyku uyuyun


• İyi bir vitamin ve mineral desteği, besin çeşitliliği ile beslenin


• Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin


• Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.