TEMBELLER ERKEN YAŞLANIYOR!

TEMBELLER ERKEN YAŞLANIYOR!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Nisan 2015
TEMBELLER ERKEN YAŞLANIYOR!
Tembelliğin yaşlanmayı hızlandırdığını biliyoruz. Tabii yaşlılığın tüm canlıların doğasında olduğunu da. Peki doğru yaş almak için neler yapmalıyız? Sorumuzu Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a yönelttik.

Psikolojik yapımız da yaşlanıyor!


“Yaşlanan insanın saçları, cildi ve vücudunun birçok yerinde olduğu gibi psikolojik yapısında da değişiklikler olur. Zeka parlaklığı azalır, yeni şeyler öğrenmek zorlaşır ve hafıza zayıflarken; bilgelik ve ağırbaşlılık belirginleşir. Muhakeme güçlüdür; yargılara daha kolay varılır. Sürekli eski hatıralarını anlatıp bir gün önceki olayı hatırlamakta zorluk çekebilirler.

Tembellik yaşlanma sürecini hızlandırıyor!


Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hepimizin doğru sandığı bir yanlış konusunda bizi uyarıyor: ‘Yaşlılar yardıma muhtaç ve acınacak durumdadırlar gibi yanlış bir algı var. Oysa yaşlıların kazanımları daha çoktur. Yaşlılık hayatın mutsuz dönemidir sanılıyor. Yaşlılığın problemli bir hayat dönemi olduğu doğru. Aslında pek çok problemin kaynağı da bu gerçeği olgun bir şekilde kabullenmemekten doğmaktadır. Ama bu demek değildir ki, yaşlılık hayatın en mutsuz dönemidir ve yaşlı insan asla mutlu olamaz. Emekli olduktan sonra üretken olmayı beceren insanlar daha geç yaşlanmaktadırlar. Emekliliği felaket olarak değerlendiren insanların sağlıkları, emeklilik sonrasında süratle bozulmaktadır. İnsanoğlu eli tutup, şuuru yerinde olup ayakta durduğu sürece çalışmalıdır. Tembellik yaşlanma sürecini hızlandırır.”

‘Özel Yaş Sayısı' olarak konumlandırdığımız ELLE Nisan sayısında, sağlıklı yaşamın sırları ve güzel yaş almayı başaran isimlerin önerileri gibi, işinize yaracak çokça detay bulacaksınız. Dergimiz bayilerde.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.