CİNSEL İSTEKSİZLİK VE NEDENLERİ

Cinsel isteksizlik sorununu araştırdık.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 12 Ocak 2017
CİNSEL İSTEKSİZLİK VE NEDENLERİ Getty Images

Tahmin ettiğiniz gibi her erkek her saniye aklından seksi geçirmiyor, ya da dışarıdan çok seksi görünen bir kadın yatakta harika olamayabiliyor. Dış görünüş ve farazi düşüncelerle cinsel hayatın hiçbir alakası yok. Üstelik çoğu çiftin arasını açan cinsel isteksizliğin nedneleri kadınlara ve erkeklere göre değişiklik gösteriyor. Uzmanların dediklerine göre sebepler şöyle:


Kadınlarda genellikle yetersiz uyarım, depresyon, partneriyle kavga, nefret, korku gibi durumlar olması, geçimsizlik sorunu, pelvik enflamatuavar hastalığı, geçirilen bir ameliyat sonrası oluşan sinir hasarı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, pelvis bozukluğu, diyabet, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, epilepsi hastalığı, menopoz, hamilelik, kanser, hastalığı, alkol bağımlılığı, bazı tansiyon veya kemoterapi ilaçları, tabular içinde yetişme tarzı, görülen bazı tıbbi tedaviler cinsel isteksizliğin başlıca nedenlerinden.


Ayrıca emzirme sırasında salgılanan prolaktin hormonu sekse ilgiyi azalttığı için yeni annelerde, uykusuzluk sorunu yaşayan kadınlarda, vajina kuruluğu ve vajinismus sorununu yaşayanlar da sekse arzu duymayabiliyor. Bunların arasından en bilineni ve hakkında konuşulanıysa, vajinit ve vajinismus:


Vajinismus: Yani vajinal açıklığın daralmasına yol açan, o kısmı çevreleyen kasların ağrılı bir şekilde spazm geçirmesi durumu. Seksi çok ağrılı yapabildiği gibi girişi bile engelleyebilir, ama uzmanlara göre vajinismus sebebi korku da olabilir.


Vajinit: Yani, enfeksiyon ya da başka sebepler yüzünden vajinal dokular iltihaplandığı veya tahriş olduğu zaman cinsel ilişkinin acılı ve rahatsız edici hale gelmesi durumu.


Peki, ya erkekler?


Onlarda durum biraz daha farklı: Performans anksiyetesi, başarısızlık korkusu, bağlanmaktan korkma, performansından emin olamama,partnerinden ayrılmak istemesi, erken boşalma sorunu, tiroid hormonun azlığı yada artması, epilepsi hastalığı, cinsellik hormonlarının az oluşu, psikoz tedavi ilaçlarıyla bazı tansiyon ilaçları, hayallerindeki seks yaşamıyla gerçeklerin uyuşmaması; onları seksten alıkoyan nedenlerden.


Tabi günümüzde iki cinsin de sıklıkla yaşadığı kronik stres, yorgunluk ve depresyon sorunları da libido düşürücü etkiye sahip olduğu için cinselliğe olan arzuyu azaltabiliyor.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.