2020’NİN EN ÇOK İZLENEN NETFLIX DİZİLERİ

Geçtiğimiz sene neler izlemişiz?

Netflix, orijinal içerikler konusunda öne çıkan dijital platformlar arasında. Tüm dünyanın buluştuğu Netflix platformunda Amerikan, İspanyol, Fransız veya Türk yapımlarını bir arada izleyebiliyoruz. Belki de dünyanın en çok izlenen dijital izlenim platformlarının başında gelen Netflix, 2020’deki evde kalma teması ve karantinalar ile birlikte çok daha popüler hale geldi. İtiraf edelim ki koca bir seneyi ekran başında geçirdik! Diziler, filmler ve belgeseller derken, Netflix’i bir solukta tükettiğimizi düşünürken, her ay yeni bir seri veya bir serinin yeni sezonu ile karşılaştık. İzleyecek şeylerin asla tükenmediği Netflix, her sene olduğu gibi 2020’de de en çok izlenenleri bir araya getirdi. 

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok izlenen serilerin başında ‘The Queen’s Gambit,’ gelirken, Anya Taylor-Joy’un başrolde oynadığı bu satranç temalı dizi, Netflix rekorlarını kırarak, sadece 2020’de değil genel olarak platformdaki en çok izlenen seri oldu. Üstü tozlu satranç takımlarımızı depolardan çıkarırken veya yenilerini alırken bir taraftan ise ‘The Last Dance’ belgesel serisi ile kendimizi basketbola adadık. Dizi izlerken farklı hobileri denememiz konusunda motivasyon sağlayan Netflix, bir başka noktada ise ‘Emily in Paris’ gibi seriler ile dünya görüşünü ikiye böldü! ‘Sev veya Nefret Et’ olarak ayrılan ‘Emily in Paris’ izleyicileri ne olursa olsun bu seriyi zirveye taşıdı diyebiliriz. 

Gerilim, dram, komedi veya bilim-kurgu… Netflix izleyicilerinin sınırı yok! Her zaman izleyecek yeni bir şey aradığımız 2020 yılında, bir gün ‘The Crown’ ile Prenses Diana ile empati kurduk bir başka gün ise ‘La casa de papel’ ile banka soygunu teması üzerine yoğunlaştık. Artık neredeyse izlediklerimizi unutacak duruma geldikten sonra yeni sezonlarını beklediğimiz dizileri hatırlama zamanı! Aşağıda 2020’nin en çok izlenen Netflix serilerini görebilirsiniz…

THE QUEEN’S GAMBIT


Sadece 2020’de değil Netflix’te genel olarak en çok izlenen seri rekorunu kıran ‘The Queen’s Gambit’ Ekim ayında yayınlanmıştı. Anya Taylor-Joy’un başrolde olduğu ve erkek dünyasında satranç dehası olarak yarışan genç bir kızın hikayesini anlatan ‘The Queen’s Gambit,’ yılın en çok beklenen serisi oldu. Yayınlandığı tarihten itibaren birçok ülkenin ilk 10 listelerinde yer alan dizi, 2020’nin sonunda liste başında yer aldı. 


EMILY IN PARIS


İnsanların ‘Emily in Paris’ serisini çok sevdiği için mi merak ettiği için mi izlediklerini bilemiyoruz. Netflix seyircilerini ikiye ayıran ‘Emily in Paris’ her konuda eleştiri almıştı diyebiliriz. Uzun bir süre gündemde kalan ‘Emily in Paris,’ Paris’e taşınan genç bir Amerikalı olan Emily’nin aşk ve kariyer dolu hikayesini anlatıyor. Sevenler veya nefret edenler arasında yer almış olabilirsiniz, hiç fark etmiyor… Çünkü bu seri 2020’nin en çok izlenen ikinci dizisi oldu!


LUCIFER


Ağustos ayında Netflix üzerinden 5. Sezonu yayınlayan ‘Lucifer’ serisi, 2020’nin en çok izlenenleri arasında yer aldı. Cehennemden Los Angeles’a taşınan bir şeytanın hikayesini anlatan gizemli ‘Lucifer’ serisinin yayınlanan son sezonu da sevenlerini mutlu etti. 


THE UMBRELLA ACADEMY


Temmuz’da 2. Sezonu yayınlanan ‘The Umbrella Academy’ serisi, Netflix’in en çok izlenen 3. Dizisi oldu. İlk sezonunda 2019’a damgasını vuran ‘The Umbrella Academy,’ ikinci sezonunda da aynı başarıyı elde etti diyebiliriz. Birbirinden ayrılan süper kahramanların yeniden buluşarak dünyayı korumalarını anlatan bu dizi, Netflix’in sevilen bilim kurgu ve macera dizileri arasında. 


LA CASA DE PAPEL


Çıktığı andan itibaren dünyayı etkisi altına alan İspanyol yağımı ‘La Casa de Papel’ serisi, Nisan 2020’de 4. Sezonunu yayınlamıştı. Netflix’in İngilizce olmayan en popüler serisi olan Money Heist (La casa de papel), banka soygunu planlayan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. 


THE CROWN


2020’nin son aylarında, Kasım’da dördüncü sezonu yayınlayan ‘The Crown’ serisi, Prenses Diana karakterini de izleyicilere tanıtmıştı. 2020’nin son aylarında yayınlanmasına rağmen beklenildiği gibi listelerin başına yerleşen ‘The Crown,’ İngiliz Kraliyet Ailesinin farklı dönemlerini anlatıyor. Prenses Diana’nın da hikayeye dahil olması ile serinin çok daha popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. 


RATCHED


2020’nin en çok beklenilen dizilerinden biri olan ‘Ratched,’ Ryan Murphy tarafından yaratıldı. Eylül ayında Netflix üzerinden yayınlanan seride, Sarah Paulson başrolde oynuyor. Sharon Stone ve Cynthia Nixon gibi isimleri gördüğümüz ‘Ratched’ dizisi, 40’lı yılların sonunda bir akıl hastanesinde hemşire olan Ratched’ın gizemli ve gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Ken Kesey’in 1962’de yazdığı ‘One Flew Over the Cuckoo’s West’ romanından uyarlanan seri, 2020’nin favorileri arasında yer aldı. 


DARK


Haziran’da 3. Sezonunu yayınlayan ‘Dark,’ 2020’nin en çok beklenen serileri arasında yer aldı. Almanya’da küçük bir kasabada kaybolan iki çocuğun geçmişinin ve bulunma çabalarının anlatıldığı bu gizemli ve dramatik seri, Netflix izleyicilerinin favorilerinden biri oldu. Parelel evrenler ve boyut değişimleri ile dolu ‘Dark,’ bilim-kurgu hayranlarını gizem hayranları ile buluşturuyor. 


THE LAST DANCE


ESPN ve Netflix ortaklığı ile yaratılan ‘The Last Dance’ belgesel serisi, 2020’deki ilgi alanlarımızı değiştirdi diyebiliriz. Michael Jordan ve Chicago Bulls takımının son şampiyonalarını anlatan bu belgesel serisi, bizi nostaljik basketbol dönemine götürdü. Air Jordan satışlarını zirveye taşıyan ve hepimizi bir basketbol tutkunu yapan bu belgesel serisi, 2020’nin en çok izlenenleri arasında yer aldı. 


ATİYE


Dünya yanı sıra Türkiye Netflix platformunda en çok izlenenlerde yer alan bir seri daha var: Atiye. Uluslararası platformlarda ‘The Gift’ olarak bilinen ‘Atiye’ serisi, Eylül ayında 2. Sezonunu yayınlamıştı. İstanbul’da bir ressam olan Atiye’nin Göbeklitepe’de antik bir kazı ile geçmişinin bağdaştığını keşfetmesini anlatan serinin ikinci sezonunda da gizemli ve ilgi çekici temalar devam etti! Beren Saat, Mehmet Günsür, Melisa Şenolsun ve Metin Akdülger’in başrollerde olduğu ‘Atiye’ serisi Türkiye’nin en çok izlenen 10. Netflix serisi oldu. 

Etİketler