5 ADIMDA BEL AĞRISINA SON

Sizin de durmadan beliniz ağrıyor mu? O zaman önerilerimize kulak verin...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Eylül 2014
5 ADIMDA BEL AĞRISINA SON


Özellikle ofiste veya masa başında çalışanların korkulu rüyası bel ağrısı. Muhtelif sebeplerden kaynaklanan, tam manasıyla öldürmeyen ama süründüren bu rahatsızlıktan kurtulmak için 5 adım yeterli olabilir. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, artık genç yaşlarda başlayan ve hayatı oldukça zorlaştıran bel ağrısından kurtulmak için uygulanabilecekleri şöyle sıralıyor:1- AKUPUNKTURGeleneksel Çin tıbbına göre ağrı, vücut boyunca enerjinin geçtiği yolların blokasyonu sonucu meydana gelir. Bu görünmez yollara akupunktur iğneleri batırıldığında enerji blokajı kaldırılır. Akupunktur doğal ağrı kesici olan opoidlerin salınımını etkiler. Eğer akupunkturu denemek isterseniz, başlangıç olarak haftada 1-3 seanslık planlama yapabilirsiniz.

2- MASAJ TERAPİ


Masaj terapi aynı zamanda anksiyete ve depresyonla ilgili kronik ağrıları da azaltabilir. Masaj terapi, hamilelik sırasında bel ağrısı için kullanılan en popüler doğal tedavi şeklidir.

3- KARYOPRAKTİK


Bel ağrısı, insanların bir karyopraktiktisti (eklem ağrıları konusunda uzman doktorlar) en sık ziyaret etme sebebidir. Karyopraktik doktorları bu ağrıları, kas yaralanması, burkulma, inflamasyon ve ağrıyla kısıtlanan eklemleri kontrollü bir kuvvet uygulayarak manipüle eder. Manipülasyonun ağrıyı ve kas gerginliğini azalttığı ve iyileşmeyi hızlandırdığına inanılır.

VİTAMİN D


Kronik kas ağrısı D vitamini eksikliğinin bir semptomu olabilir. The British Medical Journal'da yayınlanan araştırmaya göre, D vitamin seviyesi düşük olan hastalarda D vitamin takviyesinin, bel ağrısında klinik olarak iyileşme sağladığını göstermiştir.

ANTİ-İNFLAMATUAR BİTKİLER


Bel ağrısının gelişiminde inflamasyonun rol oynadığı anlaşıldığından beri, bazı bitkilerin anti inflamatuar etkilerinin bel ağrısında yararlı olabileceği düşünülüyor. Örneğin; beyaz söğüt kabuğu, aspirin benzeri özellikleri nedeniyle ağrıyı rahatlatabilir. Beyaz söğüt kabuğunda bulunan, Salicin olarak bilinen madde, vücudun salisilik asit salınımını artırır (Benzer olarak Aspirin de vücutta salisilik asit salınımını artırır). Salisilik asitin, ağrıyı ve inflamasyonu azaltmanın aktif bir bileşeni olduğuna inanılır.

Öte yandan bütün bu önerilerin dışında bel ağrınız, omurilikte deformasyon, disk kayması, fıtık gibi daha ciddi sorunlardan dolayı kaynaklanabileceği için, her zaman yapılması gerektiği gibi, herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmakta fayda var.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.