ANİ ISI DEĞİŞİMİNE DİKKAT

Vücudumuzu sürekli değişen hava durumuna nasıl adapte ederiz? Cevabı haberimizde

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 07 Mayıs 2015
ANİ ISI DEĞİŞİMİNE DİKKAT
Artık mevsimler baharı es geçip, bir sonraki sezona ani geçişler yapıyor, yaz kadar sıcakken bir anda hava sonbahara dönüyor, yağmurlu hava geliyor... Bahar aylarındaki değişken hava depresyondan ülsere, baş ağrısından yorgunluğa kadar birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebiliyor... Bu durumda en çok görülen hastalıklardan nasıl korunabilir, belirtileri nasıl tespit edebiliriz? Dr. Serap Bos'a sorduk.

Serap Bos ‘Bahar yorgunluğunun belirtileri arasında, halsizlik, enerji azlığı, mutsuzluk, kaslarda ağrı, uykuya dalamamak ve uyanamamayı sayabiliriz. Havadaki ani ısı, nem, basınç değişiklikleri kişiyi sinirli ve stresli bir hale getirebilir.' diyor ve bu belirtiler uzadığı takdirde hemen bir doktora başvurulması konusunda uyarıyor. İşte Bos'a göre, bu süreçte en çok rastlanan 4 rahatsızlık.

1- Günlerin uzaması, saatlerin ileriye alınması gibi faktörler vücudun hormon dengesini değiştirerek uyku düzenini olumsuz etkiler. Uyku düzenindeki bu değişiklikler vücudun yeterince dinlenememesine, kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesine ve unutkanlığa yol açar.

2- Bahar depresyonu da diğer depresyonlara benzer özellikler gösterir. Kişilerin yetersiz güneş ışığı alması beyinde bazı kimyasal maddelerin düzeylerini ve dağılımlarını bozar. Bu hormonlar kişinin vücut ısısı ayarlanması ve uyku-uyanıklık düzeninde önemli rol oynarlar. Biyolojik saatin bozulması ile kişi depresyona daha açık hale gelir. Açık güneşli havalarda daha neşeli, kapalı, bulutlu havalarda cansız ve melankolik olan kişilerde, çoğu zaman altta yatan mekanizma biyolojik saatteki aksamalardır.

3- Bu dönemde en sık rastlanan sorunların başında ülser, reflü ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıkları gelir. Bu şikayetler genellikle midede yanma, kazınma, ekşime ve gaz şeklinde kendini göstermektedir. Nem ve güneş ışığı faktörleri, ülser şikayetlerini artırmaktadır. Hazımsızlık sorunu yaşayan bazı hastalarda ise bahar aylarında daha fazla tüketilen çiğ sebze ve meyvenin bu soruna neden olduğu düşünülmektedir. Bazen bu sorunlar mide kanamasına kadar ilerleyebilmektedir. Bazı yiyeceklerin tüketilmesinden sonra mide yanması, ekşime, gaz ve şişkinlik şikayetleri daha çok gastritte ortaya çıkar. Bahar aylarında kızartmaların fazla tüketimi, asitli ve gazlı içecekler, soğuk su gibi yiyecek ve içecekler gastrit şikayetlerini artırmaktadır.

4- Mevsim değişikliğine uyum sağlayamayan vücudun soğuk algınlığına yakalanma riski de bahar aylarında yüksektir. Bebekler, 65 yaşın üzerinde olan kişiler, astım hastaları, kronik akciğer hastaları, kalp ve böbrek hastalıkları olanlar ve bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullanan hastalar risk gurubundadır.

PEKİ NE YAPMALI?


Dengeli beslenmek, düzenli uyku, dinlenmek, spor, her gün düzenli banyo yapmak ve sigara içmemek bağışıklık sistemini güçlendiren faktörlerdir.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.