AVOKADOYLA AŞK YAŞAMANIZ İÇİN 10 NEDEN

Avokadonun bu faydalarını öğrendikten sonra, alışveriş sepetinizde daha fazla avokado olacak.

Sağlıklı olanın sıkıcı olma tabusunu yıkan avokado artık sadece diyet listelerinde kalmıyor. Güney Amerika'dan gelme bu şekersiz ve mucize meyve artık renkli salatalardan sağlıklı tostlara, ölü hücrelerde kurtaran peelinglerden nemlendirici maskelere kadar her yerde kurtarıcımız. Üstelik kocaman çekirdeğiyle de diğer meyvelerden çok daha eğlenceli.

Avokadoyu henüz denemeyenlerden ya da yıldızı barışmayanlardansanız daha fazla şey kaybetmeden avokadonun aşağıda yazan faydalarına göz atın ve avokadonun yeni bağımlılığınız olmasına izin verin.

- Avokadoda diğer meyvelerden farklı olarak şeker yok. Onun yerine faydalı yağ, mineral, omega 3, folik asit ve vitamin açısından zengin. Yani hemen her öğününüze ekleyerek kanserden obeziteye çoğu hastalığın da önüne geçebilirsiniz.

- Diyet yapanlar için mükemmel bir besin. Lifli olduğu için hem daha uzun süre tok tutuyor hem de bağışıklık ve sindirim sistemine yardım ediyor.

- Göz ve kalbe çok iyi geliyor, damarların genç kalmasını sağlıyor. Hatta kanser hücrelerinin büyümesine izin vermiyor. 

- İçerisindeki vitaminler sayesinde yaz aylarında cildi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyor. 

- Avokadoyu sadece besin olarak değil ezerek püre haline getirdikten sonra güzellik rutininizde hem cilt hem de saç için kullanabilirsiniz. Avokado cildi gençleştirip nemlendirip yenilerken saçları da besler ve sağlıkla uzamasını sağlar.

- Cildinizdeki ufak yaralar ya da kaşıntılar için de avokado püresini deneyebilirsiniz.

- Şehrin kirli havasının cildinize kötü geldiğini düşünüyorsanız cildinize avokado maskesi yapın. Cildinizin dinlenmesine ve gençleşmesine avokadonun faydası olacak.

- Nefesinizin kötü kokmaması için de gece yatmadan önce bir dilim avokado yiyin. Sabah kalktığınızda koku olmayacak.

- Kadın hastalıklarının önüne geçmede de avokado tavsiye edilen bir besin. Rahim ve yumurtalıkla üzerinde avokadonun koruyucu bir etkisi var.

- Avokadonun kocaman çekirdeğini de atmayın! Fırında kuruttuktan sonra ya da kurutmadan çekirdeği havanda ezerek, çekiçle vurarak ya da blenderdan çekerek püre gibi yapın. Sonrasında daa yiyeceklerinize veya smoothie'lerinize az miktarda ekleyerek tüketin. Yüzde 70'i antiokasidan olan avokado çekirdeği ilerleyen yaşlarda kolesterol, tansiyon ya da şeker hastası olmamanız için yardımcı oluyor. Avokado çekirdeğinin bir faydası da mantar oluşumunu engellemesi ve mikropları öldürmesi.