C VİTAMİNİ VAKTİ!

Sadece gripten korumuyor, kanserden de koruyor! İşte C vitamini hakkındakiler.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 13 Kasım 2014
C VİTAMİNİ VAKTİ!
Kış gelince meyveler turuncuya dönüyor ve C vitamini zamanı geliyor! Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler listesinin en başında yer alan C vitamininin bilmediğimiz faydaları da var. Vücuttaki enfeksiyonla savaşan kandaki alyuvarların ve antikorların üretimini artıran, daha da önemlisi, bilinen bütün virüsler üzerinde etkili olan C vitamininin son yıllarda kanser tedavisinde de kullanılmaya başladığını biliyor muydunuz?

* Araştırmalar, sadece tümör hücrelerinin ölümüne neden olan, normal hücrelerde hiçbir etkisi olmayan bir tedavi ajanı olan C vitamininin, kanserli tümörleri hızla yıkabildiğini gösteriyor.

~* Kanser hücrelerinin, sağlıklı hücrelerden en temel farkının beslenme şekilleri olduğunun altını çizen Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, normal hücrelerin yağları ve başka maddeleri enerji kaynağı olarak kullandığını, kanser hücrelerininse sadece şekeri kullandığını anlatıyor. Bu nedenle de normal hücrelerden yaklaşık 200 kat fazla şeker tüketen kanser hücrelerinin, C vitaminini de şeker sanarak kendine çektiğini söylüyor.

* Demiray; “Vitamin C yüksek dozlarda alındığında, kanser dokusunda oksijenli suya dönüşüyor. Kanserli dokuda oluşan bu su, kanser hücreleri için ölümcüldür. Yine bu su, vitamin C'yi şeker sanan kanser hücrelerinde oluşuyor ve kanser hücrelerinde oksijenli suyu temizleyebilecek enzimler olmadığından, bu problemli hücreler güç kaybederek azalıyor.” diyor.

Bize de, korunmak amaçlı bol bol C vitamini tüketmek için güzel bir bahane daha çıkmış oluyor!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.