ÇİKOATA SERBEST! KESİN BİLGİ!!!

Çikolata severlere müjdeli bir haberimiz var: Sağlık için çikolata şart!Yıllardır kendisini hem sevdik hem nefret ettik. Zira aslında onunlayken çok mutlu olmamıza rağmen malum 'toksik' bir aşktı bu. Bize göbek, kalça, selülit, sivilce olarak dönüyordu her seferinde! O nedenle fazla yaklaşmadık yanına. Yaptığımız ve arkasından da pişman olduğumuz kaçamaklar dışında.

Öte yandan peşpeşe yapılan birkaç araştırma, ortaya çıkardı ki 'Çikolata Sevgilimiz' aslında yıllarca belki de boşuna suçlanmış! Bunlar öyle 'bilimadamları bakmış' tarzı küçük araştırmalar da değil üstelik... Boston'daki Brigham and Women Hospital ve Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı araştırmalar teyit ediyor bunu. Çikolatada, daha doğrusu kakaoda bulunan flavanol, kalp krizi, felç, kalp hastalıklarından vefat riskini azaltıyor. Dört yıl boyunca 18.000 kadın ve erkek üzerinde yapılan çalışmaya göre, flavanol aynı zamanda önlem olarak da etkili. Zira kan basıncını, kandaki insülin miktarını dengeliyor ve damarların genişleyerek tıkanmasına engel oluyor. 
Farklı bir araştırmada ortaya çıkan bir diğer unsur da her gün sıcak çikolata içen bireylerin güneşin zararlı ışınlarına karşı doğal bir kalkan geliştirmesi. Dahası çağımızın hastalığı olan inüsilin direnciyle savaşması.