CİLT LEKELERİNE VEDA

Güneş mevsimini keyifle geçirmek iyi bir şey ama güneş ışınlarının ciltte yarattığı tahribatı minimuma indirebilmenin de büyük beceri gerektirdiği bir gerçek.

Artık hepimiz biliyoruz: Güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları cilt için zararlı.

Bu ışınlar direkt temas ettiğinde ciltteki melanin maddesinin artmasına neden oluyorlar.

Artan melaninse lekelenmelere zemin hazırlıyor. Bu lekeler de güneş lekeleri, benler, siyah nokta ya da çil olarak kendini gösteriyor. Güneş lekeleri, en çok güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmaktan, yanlış saatlerde güneşlenmekten ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan meydana geliyor. Güneş lekeleri söz konusu olduğunda tabii ki ilk suçlu güneş ışınları ancak bunları tetikleyen başka faktörler de var. Örneğin yaşlılık, genetik faktörler, hormonal dengesizlik, hamilelik, menopoz ve doğum kontrol hapı.Peki, yaz sonrası cildin yenilenmesi veya oluşan lekelerin minimuma indirilmesi için neler yapılabilir? Hangi yöntemlerden destek alınabilir? Yoğun güneşli mevsime veda etmeye hazırlanırken bu konuyu işin uzmanlarına sorduk.

                                                                     GETTY

Medikal Estetik HekimiDr. Buket Yıldırım“Lekelere veda etme konusunda ‘kişiye özel tasarım’ diye adlandırdığımız Icon Lazer’i öneriyorum,” diyor Yıldırım. Yenilikçi teknolojilerle fraksiyonel lazer sistemlerinin vardığı en son noktanın bir araya geldiği Icon Lazer’le sadece birkaç seansta kahverengi lekeleri önemli ölçüde hafifletmek mümkün. Sisteme patentli yenilikler, her tedavi protokolünün kişiye ve kişinin ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanabilmesini, böylece her hastada optimum sonuçlar alınabilmesini sağlıyor. Peki, üç hafta arayla 3-4 seans uygulanan Icon Lazer tedavisinin cildinizde yarattığı olumlu değişimi ne zaman anlarsınız? Cildin kendini onarma sürecinin devreye girmesiyle birlikte tedavinin olumlu etkileri gözlenmeye başlıyor.
Estetik ve Plastik Cerrahi UzmanıPROF. DR. AKIN YÜCEL“Yaz mevsiminde cildimizi en çok yaşlandıran ve ona hasar veren faktörlerin başında güneş ve ultraviyole ışınları geliyor. Bu ışınlar derinin incelmesine, dayanıksızlaşmasına, cilt altı dokusunun erimesine, cilt kalitesinin düşmesine, lekelenmelere, kırışıklıklara ve ileride kansere dönüşebilecek deri lezyonlarının gelişmesine neden oluyor. Güneşin vücutta en fazla deformasyon yaptığı bölgeler yüz, boyun, dekolte kısmı ve el sırtları. Cilt kırışıklığı, çillenme, lekelenmeler meydana geliyor ve cilt kanserleri de en çok buralarda kendini gösteriyor. Güneşe ve etkilerine karşı dayanıklı hale getirmek için yaz öncesinde kişilerin derin nemlendirme işlemleriyle ciltlerini kuruluğa karşı hazırlaması çok önemli. Bunun için mezoterapi amaçlı serbest, saf hyalüronik asit (HA) enjeksiyonları yapmak ve somon DNA’sı uygulamalarıyla içeriden nemlendirmek gerekiyor. Bu işlemler cilde elastikiyetini geri kazandırıyor, onu kalınlaştırıp sağlamlaştırıyor. Yaz boyunca bol su içmek ve yaz sonunda tekrar HA ve somon DNA uygulamalarını yaptırarak oluşan kurumayı gidermeyi tavsiye ediyoruz.”
Plastik Rekonstrüktif ve EstetikCerrahi UzmanıOP. Dr. Alpaslan Topçu“Uzun süre güneşe maruz kalan deride zaman içerisinde incelme, elastikiyetin bozulması (kırışıklık), kuruluk, lekelenmeler, kılcal damarların belirginleşmesi görülüyor. Hafif soyma, zengin penetrasyon, güçlü oksijenlenme sağlayan NeoBright yöntemi cilt rengini açma ve cildi yeniden canlandırma sağlıyor. Yeni nesil oksijen teknolojisi olarak da adlandırılan NeoBright, OxyGeneo teknolojisiyle birlikte çalışan özel bir formül. İlhamını doğal kaplıcalardan alan ve bunu taklit eden OxyGeneo’da ‘hepsi aynı anda ve bir arada’ yaklaşımı var. Ameliyatsız yüz germe de olarak bilinen Scarlet S yöntemiyse ameliyatsız cilt gençleştirmede gelinen son nokta olarak da tanımlanıyor. Epidermis ve dermisteki problemleri aynı anda tedavi edebilen bu sistem, özel tasarlanmış mikro iğnelerle cilt altını frekans dalgalarıyla uyarıyor ve iyileşme süreci bu uyarılar sayesinde gerçekleşiyor. En önemli özelliği tek bir seansta total bakım yaparak sonuç vermesi, ağrısız olması. Önereceğim bir başka uygulamaysa Hydrafacial… Hydra Dermabrazyon yöntemi daha aydınlık, güzel ve genç bir cilde ulaşmayı sağlayan sıvı-dermabrasyon teknolojisi olarak tanımlanıyor. Her cilt tipine uygun Hydrafacial sayesinde cilt kırışıklıkları, cilt lekeleri, siyah noktalar, büyük gözenekler, yağlı cilt problemleri, akne tedavisinde mükemmel sonuçlar alınıyor. Cilt tipine ve ihtiyaç olan bakıma göre farklı solüsyonların kullanıldığı uygulamanın süresi ortalama 20-40 dakika.”
YAZI: ESRA ÖZÜBEKELLE EYLÜL 2017 SAYISINDAN ALINMIŞTIR..