ERKEK BEBEKLERİ BEKLEYEN TEHLİKE!

Özellikle erken doğan bebeklerde görülen bu soruna dikkat!Belki birçok kişinin aklına gelmiyor olabilir ama doğumdan itibaren bebeğinizin testislerinin torbada olup olmadığını kontrol etmek ilerisi için çok önemli! Çünkü inmeyen testisler iki yıl içinde ameliyat ile torbaya indirilmezse çocuğunuzun ileride kısır kalmasına neden oluyor. İnmemiş testislerde kanser gelişme riskinin de fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mete Kilciler, el muayenesiyle tespit edilebilen bu hastalıkta erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

‘Utangaç Testis' muayenede yanıltabilir

Bazı durumlarda testis hareketli olur. Kimi zaman torbanın içerisinde yer alırken, kimi zaman da torbadan yukarı kaçar. Retraktil dediğimiz bu duruma utangaç testis de denir. Bu noktada testisin daha çok hangi konumda kaldığı önemlidir. Hastalarda bazen doktorun yaptığı muayenede veya ultrasonografide testisin torbada olduğu görülebilir. Ama bu problem yok anlamına gelmez. Çünkü bu işlem sırasında torbada olup daha sonra yukarı kaçabilir. Bu nedenle anne babaların bebeklerinin testislerinin sıklıkla torbada olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Eğer testisler çoğunlukla torbada değilse, bebeklerini en kısa zamanda üroloji uzmanına götürmeleri şart. Ameliyat kararını alırken ise doktor, hastanın yaşına, testislerin büyüklüğüne, daha çok yukarıda mı yoksa torbada mı bulunduklarına, tek ya da çift taraflı olup olmadığına bakarak alır.

İNMEMİŞ TESTİS SPERM YAPMAZ
İnmemiş testis durumu yaşayan bebekler için beklemek testislerin zarar görmesine, küçülmesine ve ileride sperm yapma kabiliyetlerinin yok olmasına sebep olur. İnmemiş testisler tamamen erimezler, ancak hacimleri azalır, küçülürler ve yok olmaya kadar giderler. Ayrıca bu testislerin tamamen erimemesi az da olsa sperm yapabilir anlamına gelmez. Çünkü testislerin içerisindeki spermi yapacak olan germ hücreleri tamamen ölmüş olur.

NEDENİ AKRABA EVLİLİKLERİ
Bu bebeklerin ameliyatları en geç iki yaşına kadar yapılmalıdır. Ameliyat 1.5 – 2 cm'lik kasık bölgesine yapılan bir kesiden yapılır. Cilde estetik dikiş yapılarak ileride iz kalmaması da sağlanır. Ameliyattan sonra ağrı olmaz. Hasta, aynı günün akşam taburcu edilebilir. Hatta iyileşme bebeklerde yetişkinlere göre daha hızlı olur. Ülkemize baktığımız zaman, gerek inmemiş testis gerek ise retraktil testis, akraba evliliklerinin çok olması nedeniyle batılı ülkelere göre daha çok görülür.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.