Güzellik Takviyeleri İşe Yarıyor Mu?

Oldukça popüler olan saç, cilt ve genel sağlık takviyeleri hemen hemen hepimizin radarında. Ancak akıllara tabii ki şu soru geliyor: Sonuçlar vaat edilenlerle uyuşuyor mu?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Kasım 2023
Güzellik Takviyeleri İşe Yarıyor Mu?

Son yıllarda, güzellik ve sağlık takviyelerinin popülerlik kazandığı ve tüm dünyada büyük bir endüstri halini aldığı bir gerçek. Pek çoğumuz saç, cilt, tırnak sağlığını iyileştirmek, enerji seviyelerini artırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve genel sağlığı desteklemek için çeşitli takviyeler kullanıyoruz. Ancak, takviyelerin vaat ettikleri sonuçlar gerçekten beklentileri karşılıyor mu; işte bu tam bir merak konusu.

 Güzellik ve sağlık takviyeleri geniş bir yelpazeye sahip; gummy’ler, kolajen içeren takviyeler, omega-3 yağ asitleri, probiyotikler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi farklı türlerde takviyelere rastlıyoruz. Her bir takviye farklı bileşenler içeriyor ve belirli bir sağlık veya güzellik amacına yönelik olarak formüle ediliyor. Güzellik ve sağlık takviyelerinin birçok olumlu etkisi ve faydası olduğu bilinen bir gerçek. Örneğin, kolajen takviyeleri cilt elastikiyetini artırıp saç ve tırnak sağlığını desteklemeyi vaat ederken; Omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonunu destekliyor, probiyotikler sindirim sağlığını iyileştirebiliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vitamin ve mineral takviyeleri ise vücut için gerekli olan besin maddelerini sağlayarak genel sağlığa katkı sağlıyor. BÜTÜNSEL YAKLAŞIM 

Düşmanımız olmayan bu takviyelerin, mucize de yaratmayacağını uzmanlar özellikle vurguluyor. Güzellik ve sağlık takviyeleri, etkilerini düşündüğümüzde hepimiz için oldukça çekici bir seçenek. Ancak takviyelerin etkileri ve faydaları konusunda gerçekçi olmak, bunları sağlıklı bir yaşam tarzıyla birlikte değerlendirmek oldukça önemli. Herhangi bir takviye kullanmadan önce, doktorunuza danışmanız ve bilinçli bir şekilde karar vermeniz maksimum fayda için şart. Takviyeler sihirli bir çözüm olmadığı için genel anlamda sağlıklı bir hayat benimsemek söz konusu sağlık ve güzellik olduğunda önceliğimiz olmalı. Beslenme, egzersiz, stres yönetimi ve uyku düzeni gibi yaşam tarzı faktörlerini önemseyerek takviyeleri destekleyici bir rol olarak kullanmak gerekiyor. Tabii her takviyenin herkese uygun olmayacağını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hepimiz biyokimyasal olarak eşsiziz; bu nedenle bir kişinin herhangi bir takviyeden memnun kalmaması, sizin faydalı sonuçlar elde edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Takviye alımı dikkatlice düşünüldüğünde ve tüm tavsiyeler dikkate alındığında, sağlığınız açısından dönüştürücü olabilir. 

Saç vitamini, 875 TL, SOVITAL 
Saç vitamini, 620 TL, FORCAPIL 

Kolajen gıda takviyesi, 649 TL, VITAL PROTEINS 


Klinik beslenme uzmanı Kay Ali bakın ne diyor: “Takviyeler sadece yediğimiz yiyeceklerin tamamlayıcısı olmalıdır. Diyetinizdeki besin eksikliklerini desteklemek, en iyi iradeye sahip olsanız bile her zaman kolay olmayabilir. Yaşam tarzı faktörleri, kişisel tercihler, belirli yiyeceklere erişim, yemek hazırlama zamanı... İşte burada takviyeler gerçekten yardımcı olabilir. Beslenme açısından gıdalar her zaman öncelikli olmalıdır. Ancak, günlük beş porsiyon meyve ve sebze alıyorsanız bile; uyku, cilt ve stres düzeylerini iyileştirmek gibi konularda ‘bir üst seviyeye çıkmak’ isteyebilirsiniz. 

GÜZELLİK DESTEĞİ

İyi haber: Saçınızın seyrelmesi veya kırılması durumunda, saç takviyeleri iyi birer destekleyici olabilir. Bildiğiniz gibi saç dökülmesi kaçınılmazdır; günlük olarak 200 tel saç kaybetmek normal kabul ediliyor. Ancak, duş giderini tıkayan aşırı saç dökülmesi yaşıyorsanız, biraz seyrelme yaşıyorsanız veya sadece çok kısa bir saç kesimi yaptırdıysanız ve saçınızın hızla uzamasını istiyorsanız bu noktada takviyelerden destek alabilirsiniz. Deri üzerine uygulanan tedaviler, saç büyüme şampuanları ve saç büyüme yağları, seyrelme sorununa yardımcı olabilir evet ama sorunu içeriden ele almak en iyi sonuçları sağlıyor. İlaç içermeyen, tamamen gıda takviyesi olarak geliştirilen bu ürünler stres, hormon dalgalanmaları, beslenme eksiklikleri, metabolizma, yaşlanma ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi saç incelmesine neden olan içsel tetikleyicilere meydan okuyacak şekilde formüle ediliyor. 

İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI DYT. DERYA FİDAN’A SORDUK: 

Kolajen takviyeleri faydalı mı? 

“Besinlerden günlük almamız gereken miktarları tamamlayamadığımızda bunları takviye olarak almak ve vücuttaki biyo yararlılığını sağlamamız gerekiyor. İşte tam olarak da bu sebeple, son dönemlerin popüler tercihi olana kolajen hidrolizatları çokça tercih ediliyor. Fonksiyonel bir bileşen olan kolajen hidrolizatı, vücutta kolajen yapımını arttırarak kemik ve cilt sağlığını düzenleyici gıdalarda kullanılan popüler bir bileşen hale geldi. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda araştırmacılar, hidrolize kolajenin güvenli ve insan sağlığına olumlu etkileri olduğunu kanıtlamışlardır.

Bir diğer güzellik ajanımız da tabii ki kolajen. Yirmili yaşlarınızın ortalarından itibaren, ince çizgilere ve kırışıklıklara katkıda bulunan kolajenin yılda yaklaşık yüzde birini kaybediyoruz. Toz, sıvı, tablet gibi farklı formlarda sunulan kolajen takviyelerinin saç, cilt ve tırnaklar için destekleyici olduğunu söyleyebiliriz. Tabii hidrolize kolajen almak kaydıyla. Hidrolize kolajen küçük amino asitlere parçalanan kolajendir ve bu nedenle daha kolay çözülerek kanımıza karışma olasılığı yükselir. Yine de tekrar etmekte fayda var; herhangi bir takviye ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve kan değerlerinize de baktırın.

GÜNEŞ SAVUNMASI

Peki, takviyelerin güneş korumasında da aktif bir rol oynadığını biliyor muydunuz?  

Gıda takviyesi, 199,90 TL, COSMED 

‘Cosmed Sun Essential’ serisinde yer alan bu gıda takviyesi, içeriğindeki löykotomos eğreltisi, glutatyon, çingülü ve beta-karoten ile güneşin verdiği hasarı azalmaya yardımcı oluyor. Formülünde yer alan yüksek antioksidanlar ile; güneş alerjisi olanlar, rosacea hastaları ve hassas cilt yapısına sahip olanların tercih edebileceği gıda takviyesi, güneşin zararlı etkilerine karşı vücudu destekleyerek sağlıklı bir koruma sağlıyorYazı: Damla Durak
Fotoğraf: Xavı Gordo
Stil: Jımenez Inmaculada Mateos
Model: Jess Lee (Kult)

ELLE Türkiye Ekim 2023 sayısından alınmıştır.  
ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.