GÜZELLİK VE WELLNESS DÜNYASI CORONA VİRÜSÜNE KARŞI NASIL ÖNLEM ALDI?

Yüzümüze dokunmamız gerken şu günlerde kozmetik firmaları nasıl önlem alıyorlar? Endüstrinin önde giden şirketlerinin elbette pandemiye karşı bazı tedbirleri var.

En önemli ve büyük haber ilk başta LVMH grubu tarafından geldi. LVMH üç fabrikasında el dezenfektanı ürettiğini ve ülkedeki hastanelere ücretsiz dağıtacağını açıkladı. Peki, diğer markalar COVID- 19 ile nasıl bir savaş içindeler. Bu sırada satın almak isteyeceğimiz güzellik ürünleri ise ağırlıklı olarak bakım alt kategorisinde yer alan dezenfektanlar, maskeler, ıslak mendiller ve tuvalet kağıtları tabii.

MAĞAZALAR NE DURUMDA?

Yves Rocher Türkiye

Marka, Instagram üzerinden yaptığı açıklamada cilt analizi ve makyaj uygulamalarının bir süreliğine askıya alındığını duyurdu. Aynı zamanda makyaj deneme ürünlerinin de sunulmayacağının altını çizdi.Glossier

“İnsanlığımızı unutmamamız gerekiyor” sözleri Glossier CEO’su Emily Weiss’e ait. Marka Birleşik Devletler’deki tüm mağazalarını kapatacağını ve ay içinde Arizona’da açılması planan yeni mekanlarının açılışını da ileri bir tarihe ertelediğini söyledi.Sephora

 Sephora Amerika’daki mağazalarını 3 Nisan’a kadar kapatma kararı aldı. Sephora Türkiye ise 19 Mart itibarıyla mağazalarını geçici bir süre kapattığını duyurdu.Reformation

Sürdürülebilir güzellik ürünleriyle bildiğimiz Reformation da Dünya Sağlık Örgütü’nün sözlerini esas alarak dükkanlarını henüz belli olmayan bir süre boyunca kapadığını duyurdu. Marka aynı zamanda tüm çalışanlarının ücretli izinde olduğunun da altını çizdi.Kiehl’s

Dünya genelinde tüm mağazalarını kapadığını duyuran bir diğer marka ise Kiehl’s oldu. Ve tüm çalışanlarında evde kalmaları konusunda çağrıda bulundu.

Mac Cosmetics

Mağazalarında deneme ürünlerinin kullanılmasını yasaklayan bir diğer kozmetik şirketi ise MAC oldu.

SPA VE GÜZELLİK MERKEZLERİ

Yapılan bir araştırma gösteriyor ki 2019 yılında spa’ya gidenlerin oranında bir önceki yıla oranla yüksek miktarlarda artış var. Yoğun tempolu hayat insanı her zamankinden daha fazla dinlenmeye ve bakıma itiyor. Peki, salgın süresinde neler oldu?

Dünya genelinde Soul Cycle ve Türkiye’de Mars Athletic Club ikinci bir talimata kadar spor salonlarının kapalı olduğunu söyledi.

Hyatt, Hilton ve Novotel gibi dünyaya yayılan zincir oteller ise bu dönemde bir yeniliğe gidiyorlar. Oteller müşterilerine meditasyon, dinginlik ve huzur veren aplikasyonlara ücretsiz üyelik hakkı tanıyacak. Elbette vaktimizi evde geçirdiğimiz günlerde bu uygulama garip gelebilir, ancak sağlık açısından bu aplikasyonların kullanımı daha sonra da devam edecek. Uygulamalar arasında Headspace, Calm gibi aplikasyonlar yer alıyor. Hilton ise Tempo isimli kendi uygulamasını geliştiriyor. Böylece zorunlu yolculuklarda konaklama sırasında yorgunluk atmak güvenli olacak.

PEKİ ASIL TEHLİKE?

Güzellik firmaları müşterilerinin ellerini yüzlerine götürmelerini engellemeye çalışırken cep telefonlarımız ne durumda? Elbette bol sıvı içeren malzemelerden ve çamaşır suyu gibi temizlik maddelerinden uzak durmak gerekiyor. Apple nemlendirici özelliğe sahip kremler ya da püskürtmeli spreylerin kullanılmasını da önermiyor. Olabildiğince ince kumaştan yapılmış dezenfektan mendiller kullanarak cep telefonu temizliği yapabilirsiniz. İşem sırasında eldiven giymeyi ve telefonunuzun kabını da temizlemeyi unutmayın. En önemlisi son noktada ise yeniden ellerinizi yıkamanız öneriliyor.

Yazı: Aykun Taşdöner