HAVUZA GİRERKEN DİKKAT!

Havuz konusunda hemen paniğe kapılmayın; önlem alın.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Haziran 2014
HAVUZA GİRERKEN DİKKAT!
Birçoğumuz denizi havuza tercih ediyor olsak da hiç yoktan iyidir diyerek havuz başında soluğu alıyor, temizliğinden emin olmadığımız anlarda bile sıcaktan çok bunalıp bir iki dakika suya atlayıveriyoruz. Bir de çocukların havuz merakı var tabii. Onlara her zaman daha çekici gelen havuzlar konusunda hemen paniğe kapılmaya gerek yok. Çözümü havuz probleminden çok daha basit;)*Havuz bakımının son tespit değerlerinin kriterlere uygunluğunu mutlaka kontrol edin.


*Eğer varsa, çocuğunuzun bezini havuz kenarında değil banyo ya da tuvalette değiştirin.


*Havuz kenarlarında yapışkan veya kayganlık var mı dikkat edin. Mikroorganizmalar iyi temizliği yapılmamış ve klorlanmamış sularda biyofilm tabakası yaparak havuz kenarındaki taşlara yapışır ve kayganlığa neden olurlar.


*Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı havuz yönetmeliğinde; havuzlarda mikrobiyolojik analiz sıklığı ayda bir kez yapılmalı, özellikli spor komplekslerinde süre iki haftada bir olarak düzenlenmeli. Bunun yapılıp yapılmadığını mutlaka öğrenin.


*Suyla bulaşan hastalıklar basilli dizanteri yapan shigella türleri, koleraya neden olan Vibrio chlorea, ishal yapan Camphylobacterler, tifo etkeni Salmonella typhii, deri hastalıklarına neden olan Pseudomonas türleri ile Staphylococcuslar ve kas hastalıklarına neden olan Aeromonaslardır. Bu belirtilere dikkat edin.


*Islak mayoyla güneşlenmeyi unutun! Bu, genital mantara sebep olabilir ve ıslak mayoyla güneşlenildiğinde başka kişilere de oturduğunuz yerden bulaşabilir.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.