HER YÖNÜYLE SOSYAL İZOLASYON VE SOSYAL MESAFELENDİRME

'Sosyal izolasyon' aslında ne anlama geliyor ve koronavirüs salgını sırasında planlarınızı iptal etmeniz gerekecek mi?

Sosyal izolasyon, kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır. Sosyal izolasyon, grip ve tüberküloz gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasını yavaşlatmak, izlemek ve sonunda durdurmak için okul, festival ve toplu taşıma araçlarının kapanışları gibi geniş önlemleri tanımlamak için kullanılan bir halk sağlığı stratejisidir.

Bir pandemi başladıktan sonra durdurulamadığından sağlık uzmanlarına göre, bölgede pandemi grip bulunduğunda, sosyal izolasyon önlemleri hastalığın yayılmasını yavaşlatmak ve bölge insanına daha iyi hazırlanmaları için gereken değerli zamanı sağlamak amacıyla erkenden alınmalıdır. 

Peki bizim alabileceğimiz önlemler neler?

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi alkol bazlı bir el dezenfektanı ile düzenli olarak ve iyice temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. 

Neden mi? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı bir dezenfektan kullanmak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

Gözlere, buruna ve ağzına dokunmaktan kaçının

Neden mi? Ellerinizle gün boyu birçok yüzeye dokunduğunuz için virüs taşıyabilirsiniz. Eğer virüs taşıyorsanız, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza temas ettiğinizde virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

Solunum hijyeni uygulaması

Kendinizin ve çevrenizdeki insanların solunum hijyenlerine de dikkat ettiklerinden emin olun. Bu, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirseğinizle veya bir peçete ile örtmeniz anlamına gelir. Daha sonra kullanılan peçeteyi derhal çöpe atın.

Neden mi? Çünkü damlacıklar virüsü yayar. Solunum hijyeninizi iyi bir şekilde takip ederek çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVİD-19 gibi virüslerden korursunuz.

Kendinizi sosyal izolasyona alın

Kendiniz ile öksüren veya hapşıran kişiler herkes arasına en az 1 metre mesafe koyun.

Neden mi? Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtürler. Kişiye yakın mesafedeyseniz ve öksüren kişinin hastalığı varsa covid-19 virüslü damlacıkları soluyabilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateşiniz, öksürüğünüz varsa ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın ve hastaneye gitmeden önce hastaneyi durum ile ilgili bilgilendirin. Yerel sağlık çalışanlarının talimatlarına uyun.

Neden mi? Ulusal ve yerel yönetimler bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden arama, sağlık çalışanlarının sizi doğru sağlık tesisine hızlı bir şekilde yönlendirmesine olanak sağlar. Bu da sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yardımcı Doçent olan Dr. Lipi Roy, bu stratejinin Çin'de nasıl uygulandığına baktığımızda hala oldukça değerli ve umut verici bir strateji olduğunun altını çizdi.

"Çin'deki sosyal izolasyonun etkisinin kanıtlarını gördük. Halka açık toplantıları iptal ettiler, kendi kendilerini karantinaya almalarını tavsiye ettiler ve ağır ticaret alanlarını kapattılar" dedi.  "Bu önlemler uygulandığından beri, vakaların artışı durdu."

Kişisel düzeyde, daha az sosyal etkileşime girin, hasta görünen insanlarla aranıza sağlıklı bir mesafe koyun, mecbur kalmadıkça evden çıkmayın ve nesne alışverişi yapmayın. Yaşlı yakınlarınızla mesafenizi korumalısınız. İnsanlar, kendi sosyal etkileşimlerini de nasıl sınırlayabileceklerini düşündüklerinde sosyal mesafe, bir halk sağlığı stratejisi olarak en etkili olandır. Eğer sağlıklıysanız, kendinizi tamamen karantinaya almak zorunda değilsiniz ancak gideceğiniz yerler, gitme nedeninizin aciliyetini ve bu sırada almanız gereken önlemler konusunda "sağduyunuzu" kullanmalısınız.


Bu konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak bir video:


Özellikle hasta, yaşlı veya astım veya kalp hastalığı gibi kronik bir durumunuz varsa, gitmeniz kesinlikle gerekli olmadıkça planlarınızı, iptal etmeyi, ertelemeyi veya yeniden planlamayı düşünün.

Amerikan Acil Hekimler Koleji ulusal sözcüsü Dr. Darria Long Gillespie, insanların kendilerine üç soru sorarak iş hayatları ve sosyal etkileşimleri hakkında karar vermelerini önerdi: 

  • Orada kaç kişi olacak? 
  • Bu insanlara ne kadar yakın olacağım? 
  • Ortam ne kadar iyi havalandırılmış olacak?

Öte yandan, bir ya da iki arkadaşınızla birlikte dışarı bölümü bulunan bir restoranda buluşmanın çok daha düşük riskler bulundurduğunu da ekledi. Hasta olan veya koronavirüs semptomlarına sahip insanlarla aranıza sağlıklı bir mesafe koymak da sosyal izolasyonun önemli bir aşamasıdır. Koronavirüs damlacıkları, biri öksürdüğü veya hapşırdığı durumda 1 ila 2 metre arasında seyahat edebildiğinden Gillespie, masa ve telefonlar gibi insanlarla paylaştığınız nesneleri de sınırlamanız gerektiğini de sözlerine ekledi.

Tüm bu önlemlerin hepsi uygulandığında hastalığın en kısa sürede biteceğini de vurguladı:

"En önemli şey, hepimizin birbirimizin sağlığında oynadığımız rolü fark etmesi. Bu sadece seninle ilgili değil."