KANSER EFSANELERİ

Kanser hakkında birçok bilgi var ortalıkta ancak bunlar yanıltıcı olabiliyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Mart 2015
KANSER EFSANELERİ
Adını biliyor, onunla savaşıyor, hakkındaki haberleri ilgiyle takip ediyoruz ama gerçekte ne kadar tanıyoruz? Gün geçmiyor ki, kanser hakkında yeni bir haber duyalım... Öte yandan bunların birçoğu kulaktan dolma bilgiler. Oysa ki hastalık hakkında bilgi sahibi olmak, olası riskleri azaltmamızda ve kendimizi korumamızda çok büyük etken. İşte bu nedenle Acıbadem Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Burak Civelek'e kanser hakkında doğru bilinen yanlışları sorduk işte cevaplar...

KANSER BULAŞICIDIR


Kanser, temel olarak hücre deformasyonundan kaynaklanan bir hastalık. Viral ya da bakteriyel değil. Bu nedenle kesinlikle bulaşıcı değil. Öte yandan hastalığın bazı türlerinde genetik faktörler önem taşıdığından aile geçmişinde bu tür kanserler olanların tedbirli davranması öneriliyor.

ÇARESİ BULUNDU, SAKLANIYOR!


Her ne kadar meme, akciğer, bağırsak, yumurtalık, gırtlak gibi belli tür kanserlerin önlenmesinde ve tedavisinde çok ciddi gelişmeler kaydedilmiş olsa da, genel olarak kanserin oluşmasının nasıl engellenebileceğinin kesin yanıtı hala tam olarak bilinmiyor.

ŞEKER KANSERİ KÖRÜKLER


Kanserin seyri tüketilen şeker miktarının azlığı ya da çokluğuna göre değişmiyor. Sadece diyabet hastalarında kanser gelişme riskini bir miktar artırdığı tahmin ediliyor. Ancak bunun şeker tüketiminden ziyade obezite ile ilgisi olduğu düşünülüyor zira aşırı kilo ve hareketsiz yaşam kanser riskini artırıyor.

SİGARA BİR TEK AKCİĞER KANSERİ YAPAR!


Sigara akciğer kanseriyle doğrudan ilişkili olsa da aynı zamanda gırtlak, ağız, dil, dudak, mesane, pankreas ve meme gibi organlarda görülen kanser risklerini de artırıyor.~ ALTERNATİF TIP YETER!


Kanser tedavisinde alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebiliyor. Ancak alternatif tedavilere yönelerek modern tıbbi tedavilerinden vazgeçebiliyor. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor.

RADYOTERAPİSİZ İYİLEŞİLMEZ


Halk arasında ışın tedavisi olarak bilinen radyoterapi hem kür sağlamada hem de bazı şikayetleri kontrol altına almada kullanılan etkili bir yöntem. Ancak radyoterapi her kanser tipinde kullanılmıyor. Hastanın radyoterapiye uygun olup olmadığına hekim tarafından karar veriliyor.

AMELİYAT KANSERİ YAYAR


Halk arasında kanser ameliyatı olmanın hastalığın yayılma riskini artırdığı önyargısı bulunuyor. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce. Günümüzde özellikle hala bağırsak, mide, meme kanseri gibi birçok kanser türünün tedavisi için cerrahi müdahale gerekiyor.

SAÇLAR MUTLAKA DÖKÜLÜR


Kanser tedavisi sırasında saçların dökülmesi kullanılan ilaçların yan etkisine göre değişiyor. Bazı ilaçlarda saç dökülmesi sık görülürken bazı ilaçlarda sadece kısmi dökülme olabiliyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.