KANSER EFSANELERİ

Kanser hakkında birçok bilgi var ortalıkta ancak bunlar yanıltıcı olabiliyor.

Adını biliyor, onunla savaşıyor, hakkındaki haberleri ilgiyle takip ediyoruz ama gerçekte ne kadar tanıyoruz? Gün geçmiyor ki, kanser hakkında yeni bir haber duyalım... Öte yandan bunların birçoğu kulaktan dolma bilgiler. Oysa ki hastalık hakkında bilgi sahibi olmak, olası riskleri azaltmamızda ve kendimizi korumamızda çok büyük etken. İşte bu nedenle Acıbadem Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Burak Civelek'e kanser hakkında doğru bilinen yanlışları sorduk işte cevaplar...

KANSER BULAŞICIDIR
Kanser, temel olarak hücre deformasyonundan kaynaklanan bir hastalık. Viral ya da bakteriyel değil. Bu nedenle kesinlikle bulaşıcı değil. Öte yandan hastalığın bazı türlerinde genetik faktörler önem taşıdığından aile geçmişinde bu tür kanserler olanların tedbirli davranması öneriliyor.

ÇARESİ BULUNDU, SAKLANIYOR!
Her ne kadar meme, akciğer, bağırsak, yumurtalık, gırtlak gibi belli tür kanserlerin önlenmesinde ve tedavisinde çok ciddi gelişmeler kaydedilmiş olsa da, genel olarak kanserin oluşmasının nasıl engellenebileceğinin kesin yanıtı hala tam olarak bilinmiyor.

ŞEKER KANSERİ KÖRÜKLER
Kanserin seyri tüketilen şeker miktarının azlığı ya da çokluğuna göre değişmiyor. Sadece diyabet hastalarında kanser gelişme riskini bir miktar artırdığı tahmin ediliyor. Ancak bunun şeker tüketiminden ziyade obezite ile ilgisi olduğu düşünülüyor zira aşırı kilo ve hareketsiz yaşam kanser riskini artırıyor.

SİGARA BİR TEK AKCİĞER KANSERİ YAPAR!
Sigara akciğer kanseriyle doğrudan ilişkili olsa da aynı zamanda gırtlak, ağız, dil, dudak, mesane, pankreas ve meme gibi organlarda görülen kanser risklerini de artırıyor.

Etİketler