KÜÇÜK MEYVELER, BÜYÜK SAĞLIK

Küçük taneli meyvelerin sihrini öğrenin.

Çoğu meyvenin içerdiği antioksidan, vitamin, mineral ve lifler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Kısa süre önce bu alanda yapılan araştırmalarsa, yaban mersini,böğürtlen, kızılcık, veya ahududu gibi 'flavonoid' oranı yüksek meyvelerin cinsel yaşamdan, alzheimera, kalp hastalığından, kansere kadar vücutta bir çok sistemi onardığını ve koruduğu görülüyor.

Tam da bu araştırmaların üzerine iç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, kendileri küçük ama etkileri büyük meyvelerin vücudu onarma şekillerini açıklıyor:

• Yaban mersini,böğürtlen, kızılcık, ahududu, vişne, çilek gibi küçük meyveler içerdikleri A, C ve E vitaminiyle hücreleri hasardan koruyor. Ayrıca anti oksidan etki gösteriyor.

• Resveratrol adında bir anti-oksidan, vücutta iltihaplanmayı azaltıyor. Son yapılan araştırmalarda taneli ufak meyveler içerdikleri bu resvaratrol sayesinde sinir hücrelerinin yapılanmasını artırırken, öğrenme yeteneğini ve hafızayı da kuvvetlendiriyor. Üstelik, beyinde biriken toksik proteinlerin temizlenmesini ve Alzheimer'a bağlı beyin plaklarının stabilize edilmesini de sağlıyor. Böylece hastalığın ilerlemesini engelleniyor.

• Taneli ufak meyvelerin içindeki flavonoidler, vücudu kanser ve kalp hastalıklarından korurken; aynı zamanda iltihaplanmayı da azaltıyorlar.

• Çilek, yaban mersini, böğürtlen, vişne ve kızılcık gibi meyvelerin az da olsa kilo vermeye yardımcı olduğu da düşünülüyor.Vücutta şeker dengesini düzenleyerek acıkmanın önüne geçtiklerinden, yiyeni bir süre tok tutuyorlar.

• Yapılan araştırmalar gösterdi ki; her gün düzenli 1 porsiyon çilek yemek kolesterolü düşürür ve kalp hastalığından korurken; aynı düzende kızılcık yemek de kan şekerinin dengeli olarak düzenlenmesini sağlıyor.

Etİketler