LEKE TEDAVİSİNDE YENİLİK

Yazın da uygulanabilecek yeni leke tedavilerini uzmanına sorduk.

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 22 Nisan 2015
LEKE TEDAVİSİNDE YENİLİK
Güneşin kendini göstermesini beklerken, aynı zamanda ondan korunmanın yollarını arıyoruz. Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, yaz aylarında da uygulanabilen leke mezoterapileri, PRP tedavileri ve yeni peeling yöntemleri hakkında bizi bilgilendirdi.

Kışları azalan, yazları artan kahverengi lekeler, bizi bekleyen renkli sezona gölge düşüren en önemli sağlık sorunlarından. Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, tedavide kullanılan yöntemler sonrası cildin daha yoğun lekelerle geri gelmesinin, sık karşılaşılan problemlerden olduğunu söylüyor ve ekliyor ‘Genel olarak bakıldığında lazer ve eski peeling sistemleri dışında kalan tüm tedavileri yaz aylarında da uygulayabilmekteyiz. Gebelik lekeleri, bıyık bölgesindeki sir ağda lekeleriyse en çok karşılaştığımız sorunlar.' diyor.


YANLIŞ ÜRÜNLER DE LEKELERE NEDEN OLABİLİRSon yıllarda paraben içeren kremlerin kullanımının ya da doğru seçilmeyen ürünlerin ciltte lekeye yol açabildiği düşünülüyor. Biz dermatologlara leke problemiyle başvuran hastanın lekesinin türü çok önemli. Tedavisiyse lekenin türü, hastanın cilt tipi, tedavi edilen mevsim, hastanın hastalıkları ve kullandığı tedavilere göre yapılmakta. Tedaviye başlanmadan önceyse özel bir incelemeyle lekenin derinliğinin saptanması ve tedavinin ona göre planlanması önemli.

LAZER TEDAVİSİNE DİKKAT


Son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak lazer tedavileri sıkça kullanılıyor. Ancak lazer tedavileri ışık sistemleriyle ilgili olduğundan, lekelenmeye meyilli ciltler için uygun bir tedavi yöntemi değil. Çünkü tedavide kullanılan yöntemler sonrası cildin daha yoğun lekelerle geri geldiğini görüyoruz.

YAZA UYGUN YÖNTEMLER


Son yıllarda yaz aylarında da uygulanabilen leke mezoterapileri ve leke peeling'leri bu amaçlara hizmet ediyor. Leke mezoterapileri cilt bütünlüğünü bozmadan leke seviyesine inerek ilacı bırakmak esasına dayanıyor. Peeling adı, son yıllarda sık kullanılan meyve asidi peelinglerini akla getirse de biz, derinin bütünlüğünü bozmadan deride küçük kanallar açarak ilacın uygun seviyede bırakıldığı yeni peelingleri kullanmaya başladık. Bu tip mezoterapi ve yeni peeling yöntemleri, cilt bütünlüğünü bozmadan etki ettiği için tedavi sonrası yeni lekelenmelere sebep olmamakta ve yaz aylarında uygulanabilmektedir.

YAZ MEVSİMİNDE PRP


Son yılların gözdesi PRP tedavilerinin de yaz aylarında yapılabileceği bilinmelidir. PRP tedavisinde hastanın kanı alınarak sentrifüjden geçirilip serum elde edilmekte ve bu hastanın yüzüne enjekte edilmektedir. Çoklu seans yapılan PRP yöntemi ile cilt daha parlak ve lekelerden arınmış hale gelmektedir.

EV TEDAVİSİ ÖNEMLİ


Güneş koruyucuları 3 saatte bir tekrarlamak, suya girip çıktıktan sonra yenilemek, koruyucu kremleri ciltteki çizgiler kapanana kadar sürmek, krem, losyon ya da jel formunu cilt tipine göre seçmek çok önemli. Bilgisayar ekranı ve tasarruflu lambaların kullanıldığı ortamlarda da cildi korumak önemli.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.