YEŞİL ÇAY İLE İLGİLİ NELER BİLİYORUZ?

Bitki çaylarının oldukça revaçta olduğu bu dönemde, yeşil çay da adını en sık duyduğumuz içeceklerden biri. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım yeşil çay hakkında merak edilenleri anlattı...

Siyah çay tüketimi hem dünya da hem de ülkemizde ilk sırada geliyor gibi gelse de, yeşil çay da gittikçe yerini sağlamlaştırıyor. Yeşil çay denilince ilk olarak zayıflamak gelse de, aslında yeşil çayın sağlığımız üzerinde birçok farklı faydası bulunuyor. Peki nedir bunlar biliyor musunuz? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım yeşil çay hakkında merak edilenleri anlattı...

Yeşil çayın besin değerleri nelerdir?

Kalori içermez. Kateşinlerden zengindir, bunlar yeşil çaya potansiyel kanserle mücadele, antioksidan, probiyotik ve metabolizma hızlandırıcı faydalarını verir. Eser miktarda potasyum ve orta düzeyde kafein içerir.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

  • Osteoporoz (kemik erimesi), kanser, kalp hastalığı ve diş çürüğü oluşum riskini azaltır. Yeşil çay; doğal antioksidan olan zengin bir flavonoid ve polifenol konsantrasyonu içerir. Bu içerikler, hücreleri karsinojenlere karşı korur, vücutta serbest radikalleri nötralize ederek tümör büyümelerini engeller. 
  • Beraberinde kan damarlarını rahatlatıp, kan pıhtılarının oluşumunu engelleyerek kalp krizi ve felç oluşumuna karşı da vücudu korurlar. 
  • Florür içeriği dişleri, flavonoid içeriği de kemikleri güçlendirir, osteoporoz ve diş çürüklerini azaltır. 
  • Birkaç çalışma yeşil çayın insülin duyarlılığını iyileştirdiğini ve kan şekeri seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir.

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çaydaki antioksidan bileşikler (EGCG), egzersizle uyarılmış karın yağ kaybını teşvik eder. Etkili bir metabolik güçlendiricidir, yağ yakmaya, kalori yakmayı artırmaya ve yağı azaltmaya yardımcı olur. EGCG (epigallokateşingallat), termojenez adı verilen bir süreci hızlandırır, yorgun hissetmeden gün içinde dayanıklılık ve canlılık sağlar. Yeşil çay ve içeriğindeki kafein kombinasyonu fazla kilolu veya orta derece obez bireylerde kilo vermeyi ve korumayı iyileştirir.

Yeşil çay nasıl tüketilmelidir?

Ilımlı düzeyde içildiğinde (3-5 fincan) çoğu birey için güvenlidir. Aç karna olmadan (mide dengesini olumsuz etkileyebilir), sabah saatlerinde rahatlıkla içilebilir. Kafein içeriği uykunuzu bozuyorsa yatmadan en az 2 saat önce içilmelidir. Egzersiz öncesinde içilebilir; kafein içeriği daha uzun süre egzersiz yapabilmeniz için enerjiyi artırabilir ve daha fazla yağ yakımı sağlayabilir. Besinlerle demir, bakır ve krom alımını engellememesi adına öğünlerden 2 saat önce veya sonra da içilebilir.

Yeşil çayın cilde faydaları nelerdir?

  • Yeşil çaya karşı aşırı duyarlılığınız yoksa tüm cilt tipleri için yeşil çay içeren ürünler uygundur. İçilen yeşil çaydaki EGCG’nin cilde nüfuzu sınırlıdır, şayet cilt için yeşil çay kullanacaksanız yeşil çay içeren bakım ürünlerini direk cilde uygulamanız gerekmektedir.
  • Cildi korur: Antioksidan içeriği ile UV radyasyonu ve kirlilik gibi çevresel faktörlerin neden olduğu serbest radikalleri temizler. DNA onarımını teşvik ederek, cilt hücrelerindeki DNA hasarıyla savaşır.
  • Yaşlanma belirtilerini azaltır: Güneş hasarının belirtileri olan hiperpigmentasyon, sertleşmiş doku ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.
  • Fazla sebumu azaltır: Akneden muzdarip ve yağlı tenli bireyler için iltihap ve bakteri karşıtı özellikleri ile sebumu azaltır.
  • Cildi yatıştırır, rahatlatır: Egzama, sedef ve kepek gibi cilt problemlerinde iltihabı azaltır.

Yeşil çayı kimler tüketmemelidir?

Demir eksikliğiniz varsa, hamile ya da emziriyorsanız, anksiyete bozuklukları veya kalp rahatsızlıkları için ilaç kullanıyorsanız, böbrek veya hipertiroid hastalığından muzdaripseniz yeşil çay sınırlandırılmalı veya içilmemelidir.

Yeşil çayın yan etkileri, zararları var mı?

Yeşil çay kafein içerdiğinden, çok fazla içilmesi gergin hissetmeye veya uyku ile ilgili sorunlar yaşamaya yol açabilir. Yeşil çayı çay olarak değil de yeşil çay özü içeren gıda takviyeleri olarak tüketmek karaciğere zarar verebilir. Kalp rahatsızlığı veya diğer kardiyovasküler problemleriniz ya da böbrek yetmezliğiniz varsa yeşil çaydan uzak durulmalıdır.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çay için kullanılan su çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. En iyi su sıcaklığı 160-180°C olarak saptanmıştır. Yeşil çay 2-3 dakikadan fazla demlenmemelidir, aksi halde çay acılaşır. ¾ su bardağı suya 2 gram yeşil çay yaprağı yeterlidir. Ekstra tat ve antioksidan kapasite için nane yaprağı, limon suyu ve bal eklenebilir.

YAZI: Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım


Kombucha içerek cilt bakımınıza destek olun!

Bağışıklık sistemini güçlendirici: Kuşburnu Çayı

Kiraz sapı çayının faydalarını biliyor musunuz?

Etİketler