ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Son dönemde zeytin ağacının yaprakları çay olarak sık tüketilmeye başlandı. Bağışıklık sistemine de oldukça önemli yararları bulunan zeytin yaprağı çayını Diyetisyen Perihan Kılıç anlattı...

Zeytinden ve ağacından elde edilen ürünleri, hem güzellik hem de sağlık alanında sık sık kullanılıyor. Şimdi de sizleri son zamanların gözdesi zeytin yaprağı çayı ile tanıştırmak istiyoruz.  Bu mucizevi çay, tam da bu soğuk kış günlerinde ihtiyacınız olan şey! Zeytin yaprağı çayı nedir, faydaları nelerdir ve nasıl hazırlanır?  Diyetisyen Perihan Kılıç anlattı...

Zeytin yaprağı çayı nedir?

Ölümsüz Ağaç Zeytin “Bereket ve barışı temsil eden tanrıça Athena’nın armağanıdır.’’

Zeytin; A,D,E ve K vitaminlerini içerir. Zeytinin ve zeytinyağının yararlarına ek yaprağının da sağlık açısından etkileri bulunmaktadır. Zeytin yaprağının da biyoaktivitesi fazladır.

Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir?

Kalp-damar hastalık riskinin azalmasına ve yüksek tansiyonun düzelmesine yardımcı olmaktadır. Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Oleupoein içeriği nedeniyle antioksidandır. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ve ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

Zeytin yaprağı çayı zayıflatır mı?

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre obeziteye neden olan insülin direnci üzerine olumlu etkisi saptanmıştır. Ödem atıcıdır ancak diğer bitki çaylarında olduğu gibi diüretik etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle ek su tüketimine dikkat edilmelidir.

Zeytin yaprağı çayı virüslere karşı korur mu?

Zeytin yaprağının antioksidan özelliği vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve virüslere karşı korumaya yardımcı olur.

Zeytin yaprağı çayı günde kaç kere içilmeli?

Zeytin yaprağı çayını aç veya tok olmanız fark etmeden ara öğünlerde, kahvaltıda içebilirsiniz. Gün içinde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayı kimler tüketmemeli? Zararları neler?

Mide bulantısı ve kaşıntı gibi yan etkiler görülürse içilmemelidir. Diğer bitki çayları gibi fazla tüketimi karaciğer yetersizliğine sebep olabilir. Bu nedenle günde 2-3 kupadan fazla tüketilmemelidir. Aynı zamanda hamile ve emziren anneler, böbrek yetersizliği, mide sorunu ve kansızlığı olan kişiler de içmemelidir.

Zeytin yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

1 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını 1 bardak kaynatılmış suya atıp demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra çayınız hazır. Soğuk veya sıcak tüketebilirsiniz. Evde de kendiniz zeytin yaprağını kurutabilirsiniz.

YAZI: Diyetisyen Perihan Kılıç


Yeşil çay ile ilgili neler biliyoruz?


Aktioksidan zengini: Matcha çayı


Rezene çayı hakkında bilmeniz gerekenler