HER 10 KADINDAN BİRİ VAJİNİSMUS

İlişkileri kabusa çeviren Vajinismus'un nedenleri ve tedavisi!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 02 Mayıs 2015
HER 10 KADINDAN BİRİ VAJİNİSMUS
<#text>En basit tanımıyla cinsel bilgisizlikten ve ön yargılardan kaynaklanan korku olarak tanımlanan vajinismus, kadınların ve dolayısıyla çiftlerin en büyük kabusu. Her 10 kadından birinde görülüyor olmasıysa, modern çağ için oldukça yüksek bir oran.


<#text>


<#text> Çiftlerin en özel zamanlarını kabusa çeviren ve cinsel birleşmeyi engelleyen bu korku, kültürel yapılara göre farklılık gösteriyor. Cinsellik konusunda kapalı fikirlilikten kaynaklanan vajinismus durumu, vajinanın pelvik taban kaslarının istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmenin yaşanamaması olarak açıklanabilir. Cinselliğe dair eğitimin yeterli olmadığı toplumlarda bilgisizlik, cinsel organların yerinin ve yapısının bilinememesi bile tek başına vajinismusa neden olabiliyor.


<#text>


<#text> Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi işin uzmanından, Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Dilek Aytekin Öca'dan dinliyoruz.


<#text>


<#text>


<#text> NASIL TEŞHİS KONUYOR?


<#text> Vajinismusu vajinal muayeneyle belirlemek doğru değil. Vajinismus olan kadınlar bacaklarını kapatma, kendini geri çekme gibi davranışlar gösterirler; ancak jinekolojik muayene olabilen sadece penis girişine izin vermeyen kadınlar da olabiliyor. Bununla birlikte cinsel ilişkide bulunabilen; fakat vajinal muayene olamayan vajinismus hastaları da olabiliyor.


<#text>


<#text> MÜKEMMELLİYETÇİ KİŞİLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR


<#text> Vajinismusun nedeni veya nedenlerini bilmek tedavinin süresini kısaltıyor. En sık görülen nedenler arasındaysa “acı çekme'' korkusu var. Zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle yaşanan sorunlar da yine vajinismusa neden olabiliyor. Bunun dışında gebelik korkusu, cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapma korkusunu da nedenler arasında sayabiliriz. Mükemmeliyetçi kişiliklerde, kontrolü kaybetme korkusu nedeniyle vajinismus görülme sıklığı daha fazla oluyor.


<#text>


<#text> BU UYGULAMALARLA ASLA


<#text> Anestezik kremlerin kullanımı, ilişki sırasında sarhoş olma, genel anestezi altında cinsel birleşme ve vajinaya botoks uygulanma gibi öneriler vajinismus için önerilmeyen tedavi uygulamalarıdır.


<#text>


<#text> KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ


<#text> Vajinismus sebebe yönelik uygun tedaviyle, adım adım çözülmelidir. Vajinismus cinsel tedaviler arasında en yüz güldürücü sonuç veren cinsel sorunlardan birisidir. Sadece kadının değil, çiftin ortak problemi olarak görülmeli ve ona göre tedavi edilmelidir. Eşin desteğini almak tedaviyi kolaylaştıracak, dolayısıyla tedavi süresini de kısaltacaktır. Vajinismus tedavisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale, girişimsel işlem uygulanması gerekmez. Yapılması gereken kişinin kendisine iyi bir rehber olacak cinsel terapisti bulması ve cinsel terapi planını uygulamasıdır.


<#text>
AÇIK OLMAK ÖNEMLİ<#text> Kişinin cinsel terapistine her şeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme arzusunun olması, tedavide en önemli kuraldır. Terapi süresince tedavi için herhangi bir ilaç kullanması da önerilmemektedir. Önerilen terapi planına sadık kalındığı sürece de, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme elde edilecektir.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.