LİBİDOYU AZALTAN 5 NEDEN

Libido eksikliğini hafife almayın. Hayat hızlandıkça libido yavaşlıyor.

Her günümüzün aynı ruh halinde geçmesi tabii ki imkansız. Yoğun stres altında geçirilen günler, sağlık problemleri, sürekli birşeylere yetişme telaşı derken ertelemeyi tercih ettiğiniz sevişmeler acaba kalıcı bir problemin işareti olabilir mi? Artık partnerinizi eskisi kadar arzulamadığınızı mı hissediyorsunuz? Öncelikle suçluluk duygusunu bir kenara bırakın. Libidonuzun yani cinsel arzunuzun azalmasından siz sorumlu değilsiniz. Sanıldığı gibi libido azalması erkeklere özgü bir sağlık sorunu da değil! Erkeklerin kadınlara oranla daha sık libido problemi yaşadıkları doğru ama libido azalması kadınlar arasında da hızla yaygınlaşıyor.

Kadınların yaklaşık %33'ü hayatlarının bir döneminde, cinsel ilgi ya da istek azalmasıyla karşı karşıya kalıyor. Oranlar yaşa bağlı olarak da artıyor. 18-24 yaşları arasındaki kadınların %32'si cinsel istek azlığından etkilenirken, bu oran 30-34 yaş grubunda %29.5 ve 35-39 yaş grubunda %37.6... Peki libidomuzun azalması nelere bağlı olabilir?

1 DEPRESYON
Bu aralar partnerinizle pek sevişmek istemiyorsunuz çünkü aslında seksten değil hiçbir şeyden zevk alamıyorsunuz! Bu duygular tüm günlük hayatınızı kapladı ve sizi bırakmıyor ise durum bir ciddi olabilir. Hemen bir doktora danışmanız doğru olacaktır. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da aynı zamanda libido azalmasının kökeni olabilir.

2 DRAMATİK OLAYLAR
İşten ayrılmak, bir yakınınızı kaybetmek, terk edilmek... Büyük üzüntülere yol açan yas ve şok dönemlerinde cinsel isteğinizin değişkenlik göstermesi ya da böyle bir isteğinizin hiç olmaması normal. Bu dönem geçtikten sonra libidonuz gittikçe normale dönecektir. Ancak bu durum üzerinizde bir baskı oluşturmamalı ve tercih haline gelmemeli. 

Etİketler