NEMFO FETİŞ 1

Yeni moda, fetişizmin ta kendisi.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Mayıs 2014
NEMFO FETİŞ   1


Kadın ve erkek arasındaki üreme üzerine kurulu tek eşli ilişkinin doğruluğuna inanılmıştır hep. Bunun dışındaki tüm cinsellikler anormal, ahlaksız ve sapkın kabul edilmiştir. Bu inanışa göre; çoğunluktaki insanların normal cinsel eğilim ve tutkularla doğdukları; diğerlerinin yani azınlığın değişken, sapkın cinsel istek ve tutkulara sahip oldukları söylenmiştir. Bu “geleneksel” görüşün aksine bir bakış açısı daha var. O da hepimizin cinsel isteklerinin ve çıkış noktasının temelde aynı olduğu fakat hissettiklerimizin sosyal, politik, psikolojik olarak farklılıklar gösterebileceği ve zamanla değişebiliyor olması.

Bu yeni bir fikir değil elbette. Sigmund Freud, 20'nci yüzyılın başlarında bunlardan bahsettiğinde radikal olarak adlandırılmıştı. Bu fikirleri, ardından fetişizm fikrini getirdi. Çünkü fetişizm genellikle normal olmayan seks demekti. Ancak fetişizmi Freud'un savunduğu gibi cinsel bir değişim ve olgunlaşma içerisinde ele alacak olursak bu olguyu “tuhaflığından” çıkarabilir, popüler kültüre doğru yanaştırabilir ve bu dev tabuyu normalleştirebiliriz. Son zamanlarda karşılaştığımız birçok popüler kültür olayı, dönemin trendini gözler önüne seriyor aslında: Kate Moss, Playboy'un 60'ncı yaşını deri bandajlar içinde kutladı. Dita Von Teese, bir burlesk yıldızı olarak silinip gitmek yerine; moda ahalisinin vazgeçemediği bir karakter olarak büyümeye devam etti. Robert Wilson'ın Louvre'da sergilenen video yerleştirmesinde çıplak Lady Gaga, halatla havada can çekişiyordu. Leonardo DiCaprio'nun rol aldığı “The Wolf of The Wall Street” filmindeki karakteri, bir dominatriksle düzenli bir ilişki yaşıyordu. Lars Von Trier'nin “Nymphomaniac” ındaki sahnelerin neredeyse hepsi, bizi aynı yerde buluşturuyordu. Fetiş, siyah kedigözü makyaj ve kırmızı rujdan bir adım daha ileri gitti, moda oldu.~

Aslında moda zaten uzun zamandır, daha doğrusu Helmut Newton'un çekimlerinden beri “edepsiz”. Online alışverişin en hipster sitesi İngiliz Asos; lateks elbiseler satıyor; Amerika'da Target, Fifty Shades of Grey isimli bir iççamaşırı koleksiyonu çıkardı ve görünen o ki, masum el işlerinin yuvası diye bildiğimiz Etsy, fetiş giysilerin yeni yuvası. Araştırmalara göre seks oyuncakları endüstrisi de patlama yapmış durumda. Örneğin her gün bir yenisi açılan online fetiş alışveriş siteleri, iç çamaşırları ve meşhur erotik markaların ürünlerini satıyor. Araştırmalar, global seks oyuncakları pazarının şimdi yılda dokuz milyar dolar kazandığını söylüyor; rakamın 2020'ye kadar 65 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Yani küresel satışlar, iPhone satış rakamıyla yarışacak gibi görünüyor.

Devamını yarın ki yazımızda bulabilirsiniz.

SILA GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.