NEMFOMANİ ÜZERİNE

Lars Von Tiers'ın tartışmalı filmi Nemfomanyak, bu hastalığa dikkat çekiyor!Açılışında, yerde yara bere içinde yatan Joe'nun (Charlotte Gainsbourg) insana bakarken bile acı veren görüntüsünü saymazsak, aslında son derece sakin başlıyor İtiraf ya da orijinal adıyla ‘Nemfomanyak'...

Hatta, filmin orijinal isminden sebep (ki o ana kadar kim nemfo kim manyak bilmediğiniz için herkes potansiyel ‘sapkın' gibi geliyor size) onu sokakta bulup evine götüren Seligman (Stellan Skarsgård) şimdi bir ‘fenalık' yapacak kızcağıza diye bekliyorsunuz...

Evet kızcağızda bir ‘fenalık' var. Seligman'ın kendisine iyi davranması sonucunda ‘Hak etmiyorum bunları' diye anlatmaya başladığı ve o anlattıkça insana ‘nasıl olabilir ki?' dedirten türden bir fenalık!

Film, kronik bir nemfomanyağın itirafları üzerine kurgulanmış. İki bölümden oluşuyor. Gösterimi yasaklandığı için nasıl seyredersiniz ya da seyretmek ister misiniz bilemiyorum. Ama acaba ELLE kızlarına aktarabileceğimiz bir mevzu çıkar mı diye ‘görev aşkıyla' seyretmiş olduğum iki DVD'den sonra (ki birini seyredince ikincisini mecburen izlemek zorunda kalıyorsunuz zira konu yarım kalıyor) izlememiş olmayı diliyorum.

Yine de bir dip not olarak söyleyeyim: Filmin yasaklanması son derece doğal. Ola ki seyredecekseniz de evinizde ve hatta ancak tek başınıza seyredebilirsiniz. Filmin son derece rahatsız edici olmasının nedeni sadece konusu değil. Ona eşlik eden inanılmayacak kadar gerçekçi çekimleri.

Lars Von Tiers, 2011 yılında Cannes'da yaptığı röportajda Marquise de Sade'dan esinlendiğini itiraf ediyor. Sade'in kitaplarında bol erotik içerik ama aynı zamanda da aynı oranda filozofi olmasından yola çıkarak kendi filmini de böyle kurgulamış. Evet filmde filozofik bakış açıları bolca mevcut.

Öte yandan o filozofinin dile gelebilmesi için kullanılan sahneler, bazıları gerçekten çok espirili ve komik olsa da, alabildiğine özgür! Burada insan bu oyuncular nasıl oynamışlar bu filmde böyle demekten alamıyor kendini.