SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA

Sürdürülebilir moda hakkında Nejla Güvenç'le keyifli bir söyleşi yaptık.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Temmuz 2015
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA
<#text>Dünya çevre günü kapsamında, doğaya saygı duyan, sürdürülebilir moda ve organik tasarımlarla dünyaya olan borcunu ödeyen bir Türk tasarımcıyla tanıştırmak istiyoruz sizi: Nejla Güvenç                                                                                         Röportaj:SERLİ GAZER BOYACI, Fotoğraflar: MERVE AĞAZAT


<#text>


<#text> Güvenç'in tasarım felsefesi, çevre dostu tasarımlarla sürdürülebilir yaşam ve moda üretmek. Çocukluğunda oluşan doğa tutkusu, bilinçlendikçe doğadaki izimizi minimuma indirme yolları arayışına götürüyor. Böylece, Güvenç'in markası Nej'in hikayesi başlıyor.


<#text>


<#text> ELLE:<#text> Eko-moda konusunda neler yapıyorsunuz?


<#text>


<#text> NEJLA GÜVENÇ:<#text> Moda alanında organik malzemelerden oluşan koleksiyon hazırlayan tasarımcı ve marka olarak yoluma devam ediyorum. Doğal yaşam tutkum “Ekolojik Hareket” olarak tanımladığım projeyi doğurdu.


<#text>


<#text> ELLE: <#text>Farkındalığı ne zaman yakaladınız?


<#text>


<#text> N.G.:<#text> 21'inci yüzyılda insanların doğa üzerinde yaptığı tahribat artık gözle görünür boyutta. Toprağın, denizlerin, havanın kirliliği, küresel ısınma, doğal kaynakların hızlı ve yüksek miktarda tüketimi ekosistemi derinden sarsıyor. Durum bu kadar ciddi olunca, giydiğiniz kıyafeti sorgulamak da kaçınılmaz. Dolayısıyla organik kumaşlar hem üretim açısından etik ve doğa dostu hem de gelecek nesillere bırakılabilecek daha iyi bir dünyayı temsil ediyor.


<#text>


<#text> ELLE: <#text>Sürdürülebilir moda neden bu kadar önemli?


<#text>


<#text> N.G.:<#text> Hızlı modanın yarattığı çevresel, sosyolojik ve ekonomik zararların azalması moda akımlarının yavaşlatılması ve sürdürülebilirliğin tekstil ve moda alanında sağlanmasıyla mümkün. Eko-moda tasarımlar çevreyi düşündüğü gibi, hem tüketici sağlığını hem de tekstil sektöründe çalışan insanların sağlık koşullarını da ciddiye alan ürünler üretmeyi hedefliyor.


<#text>


<#text> ELLE: <#text>Bu konuda nasıl bir stratejiniz var?


<#text>


<#text> N.G.: <#text>Organik üretimin avantajlarından faydalanıp ulusal ve uluslararası arenada iş birlikleri yaratarak ekolojik yaşam ve eko-moda bilincini artırmak.


<#text>


<#text> Eko-moda, sürdürülebilir moda, organik tasarım, Akkuyu, organik kozmetik ve kumaşlarla ilgili daha detaylı bilgiler ve özel röportajlar bu ayki 'Yeşil Sayı'mızda. Daha yeşil bir dünyaya kavuşma dileğiyle, dünya çevre gününüz kutlu olsun!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.