DÜNYADA POZİTİF FARK YARATMAK İSTEYENLERE ÖDÜL

Nasıl mı? Mesela Global Change Award dünyada pozitif fark yaratmak için düzenleniyor. Bu yılın kazananları belli olu. Bu özel röportajı okumanız şimdi her zamankinden önemli.

Röportaj: Suzan Yurdacan

31 Mart tarihinde İsveç, Stockholm’de yapılması planlanan ve davetli olduğumuz bu global etkinlik ve ödül törenine ELLE Türkiye olarak katılmak için sabırsızlanıyorduk. Ancak dünyayı etkisi altına alınan COVID-19 sebebiyle etkinlik tabii ki iptal edildi. Bununla birlikte, Global Change Award şimdi daha da duyurulması gereken ve gerçekten fark yaratan çok önemli bir girişim.

Global Change Award için başlangıcından bu yana 200'den fazla ülke ve bölgeden 20.000'den fazla başvuru yapıldı. Ödüller açıklandı. Bunları konuşmak, duyurmak ve merak ettiklerimizi sormak için daha doğru bir zaman olamazdı. H&M Vakfı Global Müdürü Diana Amini, açıklanan Global Change Award’un hemen ardından sorularımızı cevapladı.

Suzan Yurdacan: H&M Vakfı hangi amaçla kuruldu?

Diana Amini: Kar amacı gütmeyen vakfımız, H&M’in kurucusu Stefan Persson ailesi tarafından kuruldu. Amaç, dünyadaki pozitif değişime katkıda bulunmaktı, yani markanın dışında, H&M’den bağımsız bir vakıf ve girişim. 2013’te, bu fikir ilk ortaya atıldığında, herkese açık bir online oylama sitesi hazırlandı ve insanlara vakfın hangi konulara odaklanması gerektiği soruldu. Bir haftada tam 120.000 kişi fikirlerini paylaştı, böylece ana başlıklar da şekillendi: Eşitlik, Eğitim, Su ve Dünya.

H&M Vakfı Global Müdürü Diana Amini


S.Y: O ilk oylamadan bugüne vakıf ve ödüller nasıl bir fark yarattı?

D.A: Vakıf olarak amacımız moda sanayisinin tamamında, dünyamızı korumaya yönelik yenilikleri en erken aşamasında desteklemek. Üstelik kazanan takım/inovasyon, hedefine ulaşmak için istediği her marka veya üretici ile işbirliği yapmakta özgür. Şimdiye kadar iki eski kazananın H&M’in Conscious Exclusive koleksiyonlarında birlikte çalıştıklarını gördük ama bunun yanı sıra diğer kazananların H&M grup markalarının haricinde farklı markalarla da iş birlikleri gerçekleşti. Vakıf olarak H&M grup ile ortak noktamız, girişimci ruhu ve yeniliklere olan merakımız.  

S.Y: Şimdilerde yaşadıklarımız Global Change Award girişimini daha da manalı ve hatta acil kıldı. Sizce bu girişimler ve ödüller dünyamızı birebir nasıl etkiliyor? 

D.A: Dünyamızda fark ve kalıcı pozitif değişim yaratacak gelişmeleri, girişimcileri ve takımları desteklemeyi şimdi her zamankinden çok istiyoruz. Bu tür yenilikleri hayata geçirmeye çalışanlar genelde çok kısıtlı kaynaklara sahip. Ve durgunluk dönemlerinde ilk zarara uğrayan ve durmak durumunda olan onlar oluyor. Yolculuklarını desteklemek bizim için öncelik. Çünkü tümü moda dünyasında görmek istediğimiz değişim için yola çıkmış kahramanlar. Yani ödüllerin açıklanması sadece bir ilk adım. Finansal desteğin yanı sıra kazananlara vakıf olarak bir yıllık Innovation Accelerator Program da sunuyoruz, yani gerekli tüm eğitim ve network/malzeme gibi gereksinimleri sunuyoruz ki ödüllü fikirleri biran önce hayata geçirilebilsin. Partnerlerimiz, KTH and Accenture, ekiplere koçluk desteği de veriyor, buna iş geliştirme, iletişim and medya, teknoloji ve işletme gibi alanları da dahil eden eğitimler içeriyor. H&M Foundation yani vakfımız sayesinde, Global Change Award unvanını almış bir takım, moda sanayisinin birçok alanına hızlı bir giriş ve erişim de kazanmış oluyor .

S.Y: Geçmiş Global Change Award’a dair belirli örnekler de verebilir misiniz?

D.A: En yakını 2017’de ödül kazanan fikir; şarap üretiminde kullanılan yan ürünlerden üretilen yenilikçi, vegan bir materyal; VEGEA. H&M ile Mart ayında çıkan, yeni H&M Conscious Exclusive koleksiyonu ile iş birliği yaptılar. Bir başka örnek, Agraloop by Circular Systems, 2018 kazananlarından. Yemek atıklarından yüksek kalite kumaşlar üretiyorlar. Çin’de gerçekleştirdikleri pek çok pilot proje ile pazarların yüksek kalitede kumaş ve iplik elde etmeleri adına pek çok marka ile iş birliklerine imza atıyorlar.

S.Y: Çok özel bir dönemden geçiyoruz. Bununla ilgili elle.com.tr takipçilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

D.A: Global bir sorun olan COVID-19 döneminde herkesin sağlıklı ve güvende olması öncelik. Bu aynı zamanda, birlik olma zamanı, birbirimize destek olmalı ve ortak çalışmalıyız. Belki bu aynı zamanda birçok şeyi farklı açıdan görmemize de sebep olur. Benzer zor dönemlerin önemli fikir ve girişimleri de beraberinde getirdiğini hep birlikte görüyoruz ve umarım bu ruhu ileriye taşımaya da devam ederiz.

Editörün notu: 16 Mart tarihinde H&M Foundation, Dünya Sağlık Örgütü’nün desteklediği COVID-19 Solidarity Response Fond’a (COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu’na)  500.000 Dolar bağışladı.  

BU SENENİN 5 GLOBAL CHANGE AWARD ÖDÜLÜ KAZANALARI:

• 300.000 € - GALY (Brezilya) tarafından İnanılmaz Pamuk. Yani laboratuvarda yetiştirilen pamuk oluşturmak için biyoteknoloji kullanılması. 

Galy

• 250.000 € - Werewool (ABD)'den Özellikli Lifler. Doğal renkler, streç ve diğer özelliklerle protein DNA'sından kumaşlar oluşturulması. 

Werewool

• 150.000 € - Textile Genesis (Hindistan) tarafından izlenebilen kıyafetler. Şeffaf ve güvenilir blockchain teknolojisi ile sürdürülebilir liflerin takibi. 

• 150.000 € - SeaChange Technologies (ABD) tarafından Sıfır Atık. Düzenli depolama alanlarındaki zehirli atığı gidermek için atık suların ayrılması ve temizlenmesi. 

• 150.000 € - Fairbrics'ten Airwear (Fransa). Sera gazını sürdürülebilir polyester haline dönüştürülmesi.