ÇAĞATAY ULUSOY ETKİSİ

Yakışıklı oyuncu Çağatay Ulusoy'la, oyunculuğu, hedefleri ve aşk üzerine...

En iyi eleştirmeniniz kim?
Aslında insanın en büyük eleştirmeni kendisidir ama bazen kendimizi kandırabiliyoruz, yaptığımız yanlışın doğru olduğuna inanabiliyoruz. Bu risk her zaman var. O yüzden her özeleştiri yaptığımda fikrimin sağlaması için (Bu, hayatla ya da işle ilgili olabilir), yakınımdaki, hayat tecrübesine veya mesleki deneyimine inandığım insanların yorumlarını alırım ve bunların beni doğru yönlendirdiğine inanırım. Ancak sanırım en iyi eleştirmenim babam.

Bugüne kadar aldığınız en iyi iltifat?
Bu konuda biraz utangacım aslında. Bunları konuşmayı sevmiyorum. Yoksa beğenilmek tabii ki güzel. Sonuçta insanların beğenmesini umduğumuz bir iş yapıyoruz.

Rol aldığınız son iki dizi de çok başarılı oldu. Bu üzerinizde bir baskı yaratıyor mu?
Bu sizin hayata nasıl baktığınızla ilgili. Ben bunu baskı olarak değil, aksine daha da iyi şeyler yapmak için motivasyon olarak görüyorum. Dizilerin başarısız olması üzerimde daha fazla baskı yaratırdı.

Peş peşe dizilerde rol almak riskli, oyuncunun yüzü eskir diyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bu çok ince bir çizgi. Bu sektörde bir sezon proje yapmasan “Yüzü unutuldu” da deniyor. Dizi çekimleri çok yoğun ve yorucu geçiyor. Sürekli bu tempoda çalışmak insanı ruhen ve bedenen yıpratır. Bir süre sonra yaratıcılığınızın körelmesi de bir ihtimal. Bu sebeple kısa da olsa ara verip yeni iş için kendinizi hazırlamanız, sıfırlamanız, sonraki projenizin daha başarılı olmasına katkı sağlayabilir.

Şöhret sizi, hayatınızı kısıtlıyor mu? Sokakta rahat gezebiliyor musunuz?
Evet, bazen kısıtlıyor ama sokakta rahat yürüyememek dert değil aslında. Bu işin fedakarlık gerektiren bazı yönleri var. Mesela yaptıklarınıza, attığınız adımlara daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. İnsanlar sizi rol modeli olarak alabiliyor. Topluma yön veren insanların ister istemez sırtına bu tarz yükler biniyor. Ama genel anlamda ilgiden,alakadan, insanların beni gördüklerinde gösterdikleri sevgiden rahatsız değilim.

Bunu es geçmeyelim. Çok beğeniliyor, çok seviliyorsunuz. Bu kadar çok ilgi ve sevgi insanı şımartıyor mu, yoksa güvenini mi artırıyor; neler oluyor?
Bu düşünceleriniz için teşekkürler. Bence bu her insan için aynı, sadece tanınmış veya ünlü biri olmakla ilgili değil. İlgi, sevgi hepimizin hoşuna gider ve bazen bizi şımartabilir. Sonuçta ben de insanım ve beğenilmek, takdir edilmek hoşuma gidiyor. İyi bir şey yaptığımı düşünüyorum ve mutlu oluyorum. Bu aynı zamanda özgüveninizi de olumlu yönde tetikleyen bir durum. Ama şöhret, ün gelip geçici. Önemli olan arkanızdan “iyi bir insandı” dedirtebilmek.