Dr. Mehmet Öz

Dr. Öz, her zamanki gibi çok ilginç konulardan bahsediyor.


ELLE: Peki siz mesela sabah kalktıktan sonra neler yiyorsunuz?
DR. M.Ö.: Sabah kalktığım zaman genellikle yoğurt ve yaban mersini yiyorum. Çünkü oturduğumuz yerde yaban mersini çok bulunuyor. Saat 10.00–11.00’e doğru fındık, fıstık ve ceviz atıştırıyorum. Öğlen zeytinyağlı salata yiyorum. Zeytinyağında bildiğiniz gibi çok faydalı maddeler var. Salatamın içine aynı zamanda domates karıştırıyorum. Ayrıca öğlenleri bir dilim ekmek veya koyu renkli siyah pirinçten yapılan pirinç pilavı yiyorum. Öğünlerim arasında hiçbir zaman üç saatten fazla zaman bırakmıyorum yani üç saatte bir bir şeyler yiyerek midemi çalıştırıyorum. Hatta o kadar sık yiyorum ki, babam devamlı yiyorum diye bana takılıyor ve “Masraflı oluyorsun” diyor.

ELLE: “Dr. Öz sürekli kebap yiyen ve sigara içen hastaları tedavi etmiyor; hatta onlardan nefret ediyor” diye bir rivayet var. Bu doğru mu?
DR. M.Ö.: Nefret etmek kelime olarak doğru değil. Bir gerçek var ki, sigara içenleri gerçekten ameliyat etmiyorum. Bunun da nedeni o tarz hastaları gerçekten sevmem. Çünkü biliyorum ki, ameliyat yaparsam son şansımı da kaybetmiş oluyorum.  Ameliyattan önce kişiye “Ben sizi seviyorum ve ameliyat etmek istiyorum, ameliyat yaparsam bana para ödeyeceksiniz ve ben maddi bir kazanç sağlayacağım ama sigaraya devam ettiğiniz için iyileşme şansınızı azaltacaksınız. Sizi sizden daha fazla sevdiğim için bu ameliyatı yapmayacağım. Kendinizi benim sizi sevdiğim kadar sevin, sigarayı bırakın. Ben de sizi ameliyat edeyim” diyorum. Sigara içenler zaten kendilerini düşürüyorlar; ameliyat etmek onları daha fazla aşağılamak manasına gelir. Bu da gereksiz. Önemli olan, zorlama olmadan gerçeğin farkına varmak ve isteyerek sigarayı bırakabilmek.