HAILEY BALDWIN'İN UYGULADIĞI KAN GRUBU DİYETİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

"Kan Grubu Diyeti nedir?" sorusunu cevaplıyoruz...

Atkins, Dukan, sıvı, meyve, sebze… Diyet türlerinin sınırı yok! Senelerdir ünlüler sağlıklarını ve yaşam standartlarını daha iyi yapabilmek için çeşitli diyetleri takip ediyorlar. Bazı yıldızlar ise tehlikeli olarak görülen kısa sonuç diyetlerine başvururken, bazıları ise şeker, süt ürünleri ve gluten içeren besinlerden uzak duruyorlar. Justin Bieber ile evlenen Hailey Baldwin, Women’s Health dergisine besin planını anlattı. “Et yiyorum ama tavuk ve hindi gibi daha hafif etlere yöneliyorum. Demir seviyelerimde biraz sıkıntı var bu nedenle et yemek zorundayım,” diyen ünlü model, kan grubuna göre bir besin planını takip ettiğini anlattı. 
Instagram’da 15.8 milyon takipçisi olan Baldwin, Adidas ile işbirliği yapmasının yanı sıra Justin Bieber ile evlendikten sonra adını daha da fazla duyurmuştu. Sürekli göz önünde olan ve fit vücutu ille dikkat çeken Hailey Baldwin’in takip ettiği “Kan Grubu Diyeti’nin” detaylarını inceleyelim!

KAN GRUBU DİYETİ NEDİR?

Kan Grubu Diyeti, ilk olarak doksanlı yıllarda Amerikalı natüropatik doktor Peter D’Adamo’nun “Eat Right for Your Type” (Grubunuza Göre Doğru Beslenin) kitabında ortaya çıktı. Yemeklere karşı olan reaksiyonların kan grubu ile alakalı olduğunu öne süren kitap, her kan grubuna göre bir beslenme şekli olduğunu anlatıyor. 

Kan Grubu Diyeti ile sağlıklı kiloya ulaşabilir, sindirim sisteminizi düzenleyebilir ve genel sağlığınızı geliştirebilirsiniz. Ünlü doktorun internet sitesinde “Kan grubunuzu bilmek, vücudunuzun belli yiyeceklere nasıl tepki vereceğini, hastalık risklerinizi, stres oranınızı ve çok daha fazlasını anlamanızı sağlıyor,” yazıyor. 

HANGİ YİYECEKLERDEN UZAK DURMALISINIZ?

D’Adamo’nun kitabına göre kan grubunuzun uzak durması gereken yiyecekleri okuyabilirsiniz.

O Grubu

Et, balık, tavuk ve sebze gibi yüksek protein içerikli bir diyete yönelin. Tahıl, fasulye ve laktoz içerikli yiyecekleri daha az tüketin. D’Adamo’ya göre 0 kan grubun, mide problemleri için takviye besinlere yönelebilir.

A Grubu

Etsiz, meyve sebze, fasulye, tahıl ve baklagillerden oluşan bir besin planı tercih edebilirsiniz. Bağışıklık sistemi hassas olan A grubu, organik ve taze yemeklere yönelmeli.

B Grubu

Mısır, buğday, karabuğday, mercimek, domates, fıstık ve susamdan uzak durun. Tavuk gibi etler yerine yeşil sebzeler, yumurta, az yağlı süt ürünleri ve hafif etler tüketilmeli.

AB Grubu

Beslenmenizi tofu, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yeşil sebzelerden oluşturun. AB Grubunun mide asitlerinin daha az olduğunu söyleyen D’Adamo, bu kan grubunun alkol ve kafeinin yanı sıra füme ve kurutulmuş etlerden de uzak durması gerektiğini söylüyor. KAN GRUBU DİYETİ BİR HEVES Mİ?

Açıkçası evet… İngiliz diyetisyen Sian Porter, bu diyetin hiç bir bilimsel temeli olmadığını söylüyor. Porter, bu diyetin pozitif geri dönüş alma sebebinin yoğun sebze ve organik besin içermesi olduğunu söylüyor. Temel olarak bu diyeti uygulayanlar, kalori alımını azaltarak daha taze ve sağlıklı besinlere yöneldiği için kendilerini daha iyi hissediyorlar. Porter, “Çoğu insan, beslenmelerinde daha fazla protein tüketince kendilerini daha tok hissediyorlar. Bu nedenle Kan Grubu Diyetini uygulayan insanlar farketmeden daha az yiyorlar,” diye ekliyor. 

KAN GRUBU DİYETİNİN ZARARLARI NEDİR?

Beslenme düzeninizden belirli yiyecek gruplarını çıkarmadan önce bir uzmana danışın. Ancak Porter, D’Adamo’nun diyetinin takviye besin olmadan bazı yiyecek gruplarını diyetinizden çıkarmanız gerektiğini söylediğini belirtiyor. “Mesela beslenmenizden süt ürünlerini çıkarırsanız, bunu kalsiyum içerikli başka yiyecekler ile karşılamanız gerekiyor yoksa vücudunuzun besin dengelerini bozabilirsiniz,” diyen Porter, bunun sağlığınızı etkileyebileceğinizi vurguluyor. 

KAN GRUBU DİYETİNİ UYGULAMALI MISINIZ?

İngiliz diyetisyen Porter’a göre bu diyeti uygulamamalısınız. Kan gruplarının sindirimlerine göre besin şekillerinin değiştiğini kanıtlayan bir araştırma yok. Bu nedenle diyetinizden önemli yiyecek gruplarını çıkarmak sağlığınıza zararlı olabilir. Hailey Baldwin’in diyetini yorumlayan Porter, Kan Grubu Diyetini tavsiye etmese de “demir eksikliği olan ünlü modelin demir içeren yiyecekler tüketmesinin doğru,” olduğunu söylüyor. Ünlülerin yaşam tarzlarını beğeniyor ve takip etmek istiyor olabilirsiniz… Ancak siz siz olun! Bir uzmana danışmadan gördüğünüz tüm diyetlere inanmayın!